Mesajı Okuyun
Old 09-05-2018, 13:44   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar, benim 3.5 ve 2.5 yaşlarında iki tane oğlum var,eşinden boşanmak istiyorum ama çocuklarım çok küçük olduğu için bakıma muhtaçlar herşeyi yemiyorlar özel olarak onlara mama yapıp yediriyorum yoksa başka birşey yemeden bütün gün aç duruyorlar,eğer boşanırsak çocuklarım babada yatılı olarak kalmadına izin verilirmi (1) yafa bu yaşdaki çocuklarla babanın görüş hakkı her hafta sonumu olur,(2)birde eşim memur 3.600 tl maaş alıyor iki oğlum için ne kadar nafaka talep edebilirim, (3) ayrıca eşime boşanmak istediğimi söylediğim halde dava açsanda bu evde kalmaya devam edeceğini söylüyor, eşimle artık aynı evi paylaşmakda istemiyorum, bunun için ne yapmam gerekiyor (4) yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,çok teşekkür ederim,yardımlarınız için allah razı olsun

Sayın Katılımcı,

(1) Çocuklarınız için endişeleniyorsunuz. Bu anlaşılabilir bir durum. Ancak çocukların yemek yemelerinden karınlarının doymasından daha değerli olan baba şefkatine ve baba kimliğine olan ihtiyaçlarıdır. Eğer babanın çocuklarına sorumsuzca ve zarar verici biçimde yaklaşımları yoksa, çocukların baba ile yatılı kalmalarından da endişe etmemek lazım.

Çocuklarınızın beslenme alışkanlıkları normal değil. Babanın da doğruları ve uygulamaları ile çocuklar belki de yaşlarına ve gereksinimlerine uygun beslenmeye geçebileceklerdir. Veya bunun farkına varacaklardır.

Çocuklarınızın yeme alışkanlıklarının farklılığı sebebiyle baba yanında yatılı kalmalarının doğru olmadığını söylemek gerçekten çocukların yararına mı tartışılır..

Kişisel kanaatime göre, çocukların baba yanında yatılı kalmalarının onlara öğreteceği ve manevi anlamda katacağı çok şey olduğu yönündedir.

(2) Çocuklarla görüşmeye istekli bir baba için de kişisel ilişki tayini 2 hafta da bir olacaktır. Her hafta görüşme günü belirlenmesi çocukların yüksek menfaati ve velayeti elinde bulunduran için de Yargıtay tarafından uygun görülmemektedir.

(3) Nafaka miktarının tayini hakimin taktirindedir. Dava süresince siz de nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Çalışıyor olmanız nafaka istemenize ve nafaka bağlanmasına engel değildir. Dava süresince kendiniz ve çocuklarınız için tedbir, boşanmaya karar verilip kesinleşmesi halinde ise, kendiniz için yoksulluk çocuklarınız için iştirak nafakası talep ediniz.

(4) Boşanma davası açılması halinde eşler ayrı yaşamaya hak kazanırlar. Boşanma dava dilekçenizde, sizin ve iki çocuğunuzun alıştıkları ortamdan ayrılmamanız için EVDEN ve EV EŞYALARINDAN sizin ve çocuklarınızın YARARLANMASINA karar verilmesini ÖN TEDBİR olarak isteyin. Hakim tarafların yaşayışlarına, barınmalarına, geçinmelerine ilişkin tedbirleri almak zorundadır. Talep ediniz.

Sayın Katılımcı
Hak kaybına ve zaman kaybına uğramamak için mutlaka bir avukatın doğrudan desteğini alınız. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bulunduğunuz yer BAROSUNDAN tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurunuz.

Saygılarımla,