Mesajı Okuyun
Old 17-04-2018, 13:44   #1
av.ahmetkilinc

Varsayılan Nafaka hükmünü ihlalde borçlunun haricen vekile haber etmeksizin banka hesabına ödemesi ve vekili görevi ihmalden şikayet

Sevgili meslektaşlarım selamlar.
Başıma yeni gelmiş bir hadise ile ilgili sizlerin değerli görüşlerinizi almak istedim. Olay şu şekilde cereyan etti. Nafaka hükmünü ihlalden nafaka borçlusu hakkında şikayette bulundum. Mahkeme cezalandırılmasına hükmetti. Akabinde borçlu banka hesabıma nafaka borcunu açıklama yaparak yatırmış. Ancak bana haber etmedi bende bihaber olduğumdan şikayetten vazgeçmedim. Sonra borçlu bu karardan dolayı yakalanmış. Bana vekili telefon ile haber verir vermez hesaplarımı kontrol ettim ve şikayetten vazgeçme dilekçesi verdim. Sonra öğrendim ki borçlu hakkımda görevi ihmalden suç şikayette bulunmuş.
Bildiğim kadarı ile Yargıtay bir çok kararında, banka hesabına yapılan ödemelerin yeterli olmadığını, alacaklıya da bildirmesi gerektiğini ifade etmekte. Ayrıca yine Yargıtay nafaka hükmün ihlalde şikayete konu aylara ilişkin nafakanın faiz ve icra giderlerinin de ödenmesini cezanın düşmesi için şart olduğunu da ifade etmekte. Siz meslektaşlarımın da görüşlerini almak istedim. Teşekkür ederim.