Mesajı Okuyun
Old 18-03-2012, 19:40   #783
ORHAN DUMAN

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Nefis Terbiyesi dedikleri şeyi bilmeyenimiz yoktur. İnsanlar düşkün oldukları şeylerden uzaklaşmayı öğrenirler. Akla getirmeyecek , davranışlarını bundan uzaklaştıracak, bir şekilde ruhlarını kendilerine hoş gelen şeylerden uzaklaştıracaklar.

Zor iştir.

Bir düşünelim, neyi yapmaktan hoşlanıyoruz?

Bir sınır çizerek geçmişe, bundan sonra hayatımızdan çıkmasını istediğimiz şey ne? (kitaplardan, müzikten bahsetmediğimi anlatabilmiş olmam lazım)

Hayata daha az bağımlı olmanın yolu ne? Bir bulabilsek, ne uçurum olarak görürüz, ne de acısından, çekilmezliğinden de etkileniriz.

''Hiçlik'' güzel bir şey olmalı.

Bir süre denedim. Kişileri seçtim ve duyarsız olmaya çalıştım. Başardım. Sizi hiç bir şekilde ilgilendirmeyecek duruma sokmak gerekli. Ne iyiliği ne kötülüğü, ne sözleri ne uzak durması hepsine duyarsız olmak.

Hem rahatlatıyor insanı hem de eğlendiriyor.

Sonra başka bir şeyi deniyorsunuz. Bunu yaptım, şunu da yapabilir miyim? İstediğiniz ruh haline gelene kadar devam etmek gerekli aslında. Şimdilerde bunun çabası içerisindeyim.

İlgisiz, duyarsız, hiç ve yok olmak. Belki de yapamadığımız şey bu:Hayatı hafife almak.

...
"...''Hiçlik'' güzel bir şey olmalı. "
...

Hiç olmak mı? Hiç saymak mı?

Tam da böyle bir düşünce yoğunluğunu yaşarken okudum yazınızı.. Sanki aklıma gelmeyen bir cevabı hatırlatır gibi..

Hiç'lik güzel bir şey olmalı..

Susmak gibi..

Hiç de yazıldığı gibi kolay değil ama..

Hiç olmak, hiç saymak..

Çok beğendim, teşekkürler..