Mesajı Okuyun
Old 01-01-2010, 15:21   #97
yigit289

Devlet okullarıyla özel okulları kıyaslamaya girişmişsiniz yine.Elbette devlet okullarından mezun olabilen arkadaşlar özel okuldakilerden bir adım öndedir.Öss de belli bir puan almak için düzenli çalışmak ve kazanacağına inanmak gerekiyor.Özel okullarla devlet okullarının puanları arasında da dağlar kadar fark var.Öyle tek sınavla ölçülür mü gerçek bilgimi ölçmüyor demeyin.Tabii ki tam anlamıyla ölçemez ama belli bir seviyeyi de gösterir.Devletle özele girmek arasında 30-40 net fark varsa (belki daha fazla) burada bir seviye söz konusudr 5-10 netten bahsetmiyoruz burda.Hocalar aynı soruları mı soruyor bilmiyorum ama sorulan sorulardan öte o sorulara verilen cevaplara verilen puanların farklı olduğu kanısındayım.Az da olsa burslu olmayıp okul birincisi ya da iyilerinden olan öğrenci vardır.Düzenli çalışan ortalama bir zekaya sahip herkes iyi notlar alabilir.Ama en iyisi olmak için devlet okullarında çok çok çalışmak lazım ki bu da normal öğrenciler için çok olası bir durum değil.Devlet üniversitesinde de başarısız birçok öğrenci var ama çoğunun başarısızlığı çalışmadıklarından,yoksa hepsi yapar ama benim genel olarak gördüğüm öğrencilerin isteyerek ve benimseyerek değil,puanı yüksek diye ya da iyi para olduğu için tercih ettikleri.