Mesajı Okuyun
Old 31-05-2008, 16:35   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Önder71
-Mahkeme kararının olması farklı, bu kararın mevzuata uygun şekilde icrası farklı konulardır. Kararın icrasında ortaya çıkacak bir suistimal veya ihmalde sorumluluk doğuracaktır.
2-Giriş bölümünde belirtilen benzer muameleye maruz kalanların yaptığı itiraz ve bu itirazın sonucu (tazminat içerikli olanlar da dahil) verilmiş mahkeme kararı var mı?
3-Sizce, Giriş bölümünde belirtilen durumlarda, özel hayatın gizliliği ve seyahat özgürlüğü ile olağan üstü hal uygulamasının fiilen devamına benzeyen, iki doğu ili veya iki batı ili arasında arasında ki bu uygulama hakkında, ayrı ayrı hukuken neler yapılabilir?

2 inci sorunuzla ilgili, kullandığım programda Yargıtay ve Danıştay kararı aradım, bulamadım. Bunun sebebi, CMK'nın yeni olması ve henüz Yargıtay denetiminden geçmiş karar olmaması olabilir. Diğer sebebi de mağdur vatandaşların dava açmak istememesi olabilir. Ancak CMK'dan önce uygulanan 466 sayılı yasaya göre verilmiş kararlar mevcuttur.

3 üncü sorunuza da şu şekilde yanıt verebilirim: Bu şekilde bir harekete maruz kalan vatandaşların dava açması(Hukuk ve ceza) ilk akla gelense de; daha önemlisi uygulayıcıların eğitilmesidir. Bu çifte standartın çeşitli sebepleri olabilir. O konulara girmek istemiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim; siz ve THS üyesi bir emniyet mensubu üyemiz gibi görevlilerin sayısının hızla artırılması gerekmektedir. Sizi şahsen kutluyorum. Hem mesleğinizin mevzuatına hakimsiniz, hem araştırmacısınız, hem de objektif olduğunuz gibi, paylaşımcısınız da...

Hukuken neler yapılabilir? Sorusuna gelince...

1- Maddi ve Manevi Tazminat Davası Açılabilir: Anayasa 40 ıncı maddesi ve CMK 141 inci maddesi gereğince maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. Devlet de ödediği tazminatı CMK 143 üncü maddesi gereğince, ölçüsüz arama yapan memurdan rücu ederse ve bu yaygınlaşırsa çifte standart azaılmış olur.

2- Ceza Davası Açılabilir: TCK'da bu hususla ilgili birçok madde bulunmaktadır.Hukuka aykırı olarak bir kimsenin üstünün ve eşyasının aranması ile 120 inci maddesi; konut dokunulmazlığının ihlal edilmesi halinde 116 ve 119 uncu maddesi ve ölçüsüz bir şekilde güç kullanılması halinde 256 ıncı maddesi bulunmaktadır.

Saygılarımla