Mesajı Okuyun
Old 19-11-2007, 14:32   #14
Filiz Avtan

Merhaba arkadaslar,

Ben siteye yeni katiliyorum. Turkiye’de 5-6 yil kadar bir sure avukatlik yaptim ancak su anda Amerika’da avukatlik yapiyorum. Hukuki danismanlik konusunda sirket kurabilmekle iligi yazilarinizi okudum. Ben konuyu biraz daha ileriye goturup, Turkiye’de yabanci hukuk konusunda danismanlik hizmetleri verebilecek bir sirket acilip acilamayacagini merak ediyorum. Sizlerin daha once yazdiklarindan yararlanarak sorumu asagidaki sekilde bicimlendirdim. Simdiden cok tesekkurler.

Saygi ve sevgilerimle. . .

Filizesq.

X Uluslararası Hukuki Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. veya Ltd. Şti. ünvanı ile kurulan şirket'in, bünyesinde yabancı avukat çalıştırması ve yabancı hukuk örneğin Amerikan hukuku konusunda mütalaa tedarik ederek müşterilerine sunması durumunda;

1- İştigal konusu “yabancı hukuk konusunda hukuki danışmanlık” olan bir Ticaret şirketi kurulabilir mi? Kurulamaz ise, mevcut mevzuat içindeki engel olucu hükümler nelerdir?

a- Bu şirketin faaliyeti sırasında, ücret mukabili çalıştırdığı yahut yurt içinden veya dışardan parça parça verilen işler esas alınarak, yabancı avukatların şirkete verdikleri hukuki mütalaa, avukatlık kanunu ve diğer mevzuat kapsamında reklam yasağı sayılır mı? Bunun yasal gerekçeleri neler olabilir?

b- Bu şirketin reklam vermesi yasak mıdır? Mesela: Amerika’daki en iyi avukatlar bizim şirketimizdedir! Veya: Amerika’daki her türlü hukuki probleminizde bize başvurun! Yasak ise, dayanağı nedir?

c- Bu şirkette çalışan yabancı avukatların, Avukatlık yasasına göre pozisyonları nasıl değerlendirilir?

d- Bu şirkette çalışan Türk avukatların, Avukatlık yasasına göre pozisyonları nasıl değerlendirilir?

2- Bu şirkete karşı açılacak davayı, haksız rekabete dayandırmak mümkün müdür? Haksız rekabetin yasal gerekçe ve dayanakları nelerdir?