Mesajı Okuyun
Old 25-09-2007, 09:04   #5
aysun nalbant

Elimden sizin sorunuzdaki muarazaya dair yeni bir dosya geçti.Yeni ortak,ortaklar kurulu kararı ile aynı zamanda diğer ortak ile beraber müdür tayin edilmiş ve fakat diğer ortak tarafından kendisine defterler teslim edilmemiş ,şirketin iş ve işlemleri hakkında bilgi de verilmemiş idi.Ve elimizde bir teslim tutanağı vs. gibi bir belge de yoktu.Önce diğer ortağa ihtar çekip defterleri talep ettim.Gelmeyince de ticaret mahkemesinde bir dava açarak,gerek kanundan doğan denetleme hakkını kullanmak ve gerekse müdürlük görev ve sorumluluklarını ifa edebilmek için defterlerin müvekkile teslimini talep ettim.Bu iki ortaklı bir ltd.şti idi.Karar aynen şöyle çıktı:"Davacının,LTD.ŞTİ nin defter ve kayıtların kendisine ibrazı için diğer (kendisi ile birlikte müdür olan) ortağa dava açmasının yasal dayanağı olmayıp,böylesi bir durumda ancak kendisine (denetleme izni ) verilmeyen ortak-müdür, ancak şirketin feshini yahut da çıkmasına izin verilmesini dava edebilir." Böylece davamız reddedildi.Sizin konunuzu ne kadar ilgilendir bilemiyorum ama,böyle can sıkıcı bir deneyimim oldu,paylaşmak istedim.Kolaylıklar dilerim.