Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 21:58   #1
halit pamuk

Varsayılan İdare HÇG Hakkında...

Merhaba,

İdare HÇG Oluşturulmasını daha önce Admin tarafından teklif edildiğinde bu konuda tek başıma bir şeyler yapamayacağıma düşünmüştüm.Ancak İdare hukukunda bir çalışma grubu oluşturulması üyelerden talep gelince ve çalışmalara katkıda bulunacaklarını iletince çalışma grubuna koordinatörlük yapabileceğimi Sayın Admin'e bildirdim, o da beni bu göreve atadı.

İdare Hukuku kendi adıma söylüyeyim en zevk aldığım kendimi hukukçu olarak en çok hissettiğm bir alan.Ve İdarenin aymaz tavırlarını düzelten, denetleyen ve hukuk devletinin ne olduğunu doğrudan doğruya gözlümleyebileceğimiz bir alan.

Bu alanın kodifiye edilmemiş olması çoğu hukukçunun bu alanda zorlanmasına neden olmaktadır.Ama aynı zamanda genel hukuk ilkelerinin en çok kullanıldığı bir hukuk dalıdır.Ve bu nedenle de nasıl bir hukukçu olduğumuzu görmemiz içinde iyi bir fırsat yaratmaktadır.

Yapacağımız çalışmalar için birkaç şey söylemek istiyorum ve Bu konuyla ile ilgili olarak 2 aylık Eşya HÇG deneyimden çıkardığım sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum: Üye olmak için talepler olacaktır. Ama genelde üye olanlar sadece üye olmakla yetinmekle iş başa düştüğünde baş yere bakmaktadır. Eğer üye olmak isterseniz tek bir şart var: Aktif katılım.Eğer aktif olarak çalışma grubunda çalışma yapmıyacaksınız üyelik talebinde bulunmayın.Aksi takdirde aynı Eşya HÇG'SİNDE Olduğu gibi adı var kensi yok bir gruba dönüşebilir.

İkinci olarak, soru sormak veya cevap yazmaktan genelde kaçınılıyor.Halbuki burada rahat cevaplar verebilirsiniz.Çünkü meslektaş sorunları kısmında verilecek cevaplar kişinin karşılaştığı sorunu doğrudan etkilediği için daha temkinli ve yanlış yönlendirmeme kaygısı ile hareket edilerek cevaplar verilmesi gerekir. halbuki burada meydan boş; istediğiniz kadar uçabilirsiniz.Korkmadan cevaplar verebilirsiniz.

Neler yapılabilir?

1. ilk önce bir çalışma planını oluşturulacak.

2. Çalışma planıdaki konular üyeler arasında paylaştırılabilir.

3. üyeler çalışma yapmayıp yapılan çalışmalara cevap ve içtihatlarala destek verebilir. Ama bunu açıça bildirmesi gerekir.

4. Eleştrilen danıştay içtihatları grup formunda yayınlanabilir.

5. En çok istediğim şey bir tartışma alanı yaratılabilmesi. Eğer bu gerçekleşirse hedefimize daha çabuk ulaşbiliriz. Üyeleren istediğim yazılanları kabul etmeyip eleştrilmesi.Ve bir beyin fırtınası yaratılması.Ne kadar çok zevkli bir şey olduğunu göreceksiniz.

Şimdilik benim diyeceğim şeyler bu kadar. Umarım Hayırlı olur!

Sevgi ve Saygılarımla