Mesajı Okuyun
Old 14-09-2014, 17:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1- Davayı ben açsam avukat tutmam gerekir mi? Tutarsam masraflarını karşı tarafa yıkabilir miyim?

KAHDEM olarak davaların her zaman bir avukatla yürütülmesini destekliyoruz.

Avukata ödeyeceğiniz vekalet ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.Davanız kabul edilecek olur ise yargılama giderlerin, karşı taraf size ödeyecektir.Yine kararda hükmedilen vekalet ücreti de avukatınıza aittir.

Alıntı:
2- Çekişmeli boşanma olursa ne kadar sürer?
Bu süre dosyaya tanık sayısına toplanacak delillere tarafların temyize gidip gitmediklerine göre değişir ve önceden bir tahminde bulunmak mümkün değildir.

Alıntı:
3- Bana iftira atmaya kalkarlarsa, ben şiddet görmüş ve hakaret işitmişken yalan beyanlarla davayı kazanabilirler mi?

Taraflar kendi iddiasını yasal delillerle kanıtlama yükümlülüğündedir.

Alıntı:
4- Bu şartlarda hakaret için manevi tazminat davası açsam kazanabilir miyim?

Boşanma davası ile birlikte elbette koşulları varsa maddi manevi tazminat nafaka vb talep edebilirsiniz.
Tazminata hükmedilmesi için karşı tarafın kişilik haklarınıza saldırıda bulunduğunu kanıtlamanız gerekir.
Eşit kusurda tazminata hükmedilmemektedir.

Alıntı:
5- Ben dava açmadan önce mobilyaları veya ziynet eşyalarını elden çıkarırlarsa (mal kaçırırlarsa) hak iddia edebilir miyim?

Takı ve ev eşylarının aynen veya bedelinin faizi ile ödenmesi için-harcını ödeyerek-dava açabilirsiniz.

Alıntı:
6- Evde kalan kişisel eşyalarımı alabilmem için önce dava açıp, sonra polis aracılığıyla mı eve gitmem gerekir?

Halen evlisiniz ve müşterek konuta girme hakkınız mevcuttur.Dava açıldıktan sonra ise ayrı yaşama hakkı başlar ve konut eşlerden birine tahsis edilir.

Eğer eşinize tahsis edilir ise ancak hakim kararı ile konuta girme hakkınız olabilir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.