Mesajı Okuyun
Old 10-08-2009, 20:17   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Sayın av.cemile,

Sizin de belirttiğiniz gibi, yaşlılık aylığına hak kazanmış olmak(sadece yaş şartı gerçekleşmemiş olsa bile) kıdem tazminatını alarak işten ayrılma hakkı verir. Bu durum -kural olarak- prim ödeme gün sayısıyla ilgili olduğundan hangi işverenin yanında ne kadar çalışılığından ziyade, ne kadar prim ödendiği önemlidir. "Kural olarak" diyorum, çünkü bankaların personelinin malûllük, yaşlılık ve ölümlerinde yardım yapmak üzere kurdukları sandıklarıla ilgili ayrık bir durum var mı tam olarak bilmiyorum.

Ancak nihayetinde, kıdem tazminatı kamu düzenine ilişkin bir müessesedir. Ve "istifa" kıdem tazminatına hak kazandıran bir durum değildir. Yaşlılık aylığı dışında da bir çok istisna olabilir. 20 yıllık bankacı eğer bir bayansa ve son bir yılda evlendiyse de kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir örneğin... Ya da 20 yıldır askerliğini bir şekilde tecil ettirebilmiş bir erkekse de kıdem tazminatı alma ihtimali olabilir.
Ben bu sebeple tüm istisnaları yazmayı gerekli görmedim. İş sözleşmesinde de işçiye kıdem tazminatı hakkı ihdas eden bir hüküm olabileceğine de ihtimal vermiyorum. (24. maddeye dayanıp, sözleşme şartlarının uygulanmadığı bahane edilecekse sözleşmeye bakmak gerecektir ama. )
Saygılar,

Sevgili Adli Tip,

Koyulaştırdığım size ait olan alıntıdaki iki ayrı ifadeyi çelişik algıladım. İlk parağrafınız Sayın Cemilenin yazdıkları ile aynı minvalde iken, ikinci parağraftaki koyulaştırılan ifadeniz tam aksini söylüyor. İki ayrı ifadeniz arasındaki farkı biraz daha açabilir misiniz?

Teşekkürler,