Mesajı Okuyun
Old 25-09-2003, 21:31   #5
av.külcü

Çözüm

Değerli meslektaşım;
Sorunu açtığın için teşekkür ederim. Şimdi sorularına "bence" yanıtları vermeye çalışacağım..
1-Karşı cinsler arasındaki kıskançlıkta genellikle şiddete maruz kalan kişi, kendine güveni ve saygısı olmayan kişinin (yani kıskananın) karşısındaki kimse oluyor.. Çünkü bence kıskançlığın - ki, bir konuyu ayırmakta yarar var, her seven kişi partnerini mutlaka kıskanır, ancak bu kıskançlık hastalık seviyesine taşınmamak kaydıyla normaldir - asıl sebebi kıskanan kişinin kendine güvensizliği, kendine ve çevresine saygısızlığıdır.. Nedir kıskançlık?.. Sahip olunanı başkalarıyla paylaşmaya duyulan öfke değilmidir.. Bu sahip olunan iş olabilir, sevgili olabilir, eşya olabilir, çocuk olabilir.. Eğer insanın kendine güveni varsa sahip olduğu değerlerin kendisini terkedemeyeceğini biliyorsa kıskanmaz.. Yineliyorum, kıskançlık insanın doğasında vardır bence, bizim tartıştığımız hastalık seviyesindeki kıskançlık..
2-Kıskançlık olayında örf, adet, gelenek ve eğitimin etkisi kıskançlığın dozunu ayarlamakta ortaya çıkıyor.. Bizde şöyle bir deyim vardır.."Nefsini kıskanmayan insan değildir.." Şimdi eğitim düzeyi ilkokul bile olmayan bir insanda ve eğitimini tamamlamış bir insanda bu sözün etkilerini düşünelim.. Birinci kategoridekine Allah muhafaza "Eşini yolda birisiyle konuşup gülerken görmüşler" denmesi onun katil olması için yeterli bir sebeptir, yargılanırsa birde ağır tahrikten yararlanır.. (Bu ağır tahriki de eğitimliler uygular ya neyse konuyu dağıtmayayım) İkinci kategorideki kişi daha mantıklı düşünebilir, konuyu konuşarak halletme yoluna gidebilir.. Sonuçta kıskançlığın hastalık seviyesine gelmesinde eğitimin çok önemi var diye düşünüyorum.
3-Kıskançlık nedeniyle hakları ihlal edilenlere gelince.. Bence yapabilecekleri en güzel şey karşılarındaki özgüven eksikliği olan kimseye (kadın veya erkek farketmez) düşüncelerinin yanlış olduğunu anlatmaya çalışmayı denesinler.. Başarı oranı az olsa bile denemeye değer.. Eğer başarılı olamıyorlarsa hiç beklemeden bu beraberliği bitirsinler.. Çünkü özgüveni olmayan insanlar zaten öğrenme ve kendini geliştirme güçlüğü olan insanlardır, kıskançlık mağdurları onları akıllandırmaya çalışırken iki kere mağdur olmasınlar..
Diyorum..
Saygılarımla..