Konu: Aihm
Mesajı Okuyun
Old 31-12-2003, 11:54   #5
HASAN SOLHAN

Benim kanaatim odur ki;AHİM bu gün için maalesef insanlarımızın haklarını arar oldukjları son makam haline gelmiştir.Bunda en önemli etken,iç hukukta, insanlarımızı tadmin edecek adaletin her yönüyle tesis edilememiş olmasıdır.Bizim mahkemelerimizin hali ortadadır.Verilen kararların belki tamamı tartışmalı olmaktadır.Yine en alttaki vatandaşından en üst seviyedeki yetkilisne kadar herkes yargıya güven kalmadığını açık şekilde ifade edebilmektdir.Bunlardan başka önemli bir konu da ,Anayasamızda devletimizin bir hukık devleti olduğu yazılmasına rağmen uygulamada bu yoktur.Örnek olarak biz de bir dava için AHİM e gittik.Davamız görülmeye başlandı.Buraya müracaat etmeden önce başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere ilgili bakanlıkların hepsine müracatımızı yaptık.Bir takım hukuk tanımaz basiretsiz yöneticlerin davranışları nedeniyle ülkemizin yabancı bir mahkemede yargılanmasını istenediğimizi bildiridk.tarafımıza cevap dahi verilmedi.Başvurumuzun nedeni ise,Ankara Keçiören Belediye Başkanlığının ,verilen ve yasal yollardan geçerek ksinleşen bir mahkeme kararını uygulamamış olmasıdır.Belediye,müvekkilin taşınmazına kamulaştırmasız olarak el atmış ve mahkeme taşınmazın bedelinin ödenmesine karar vermiştir.Belediye ise bu kararı uygulamamıştır.İç hukuk yolları tükendikten sonra ne yapacaksızı?Mecburen hak aramaya devam ediyorusunuz.Ancak böyle basit bir konuda dahi bir devlet hakkında yabancı bir ülkenin mahkemesine dava açılmasını nasıl değerlendireceksiniz bilemiyorum.Netice olarak AHİM bu gün için bir ihtiyaçtır.Ta ki biz tam anlamıyla bir hukuk devleti oluncaya kadar.