Mesajı Okuyun
Old 01-06-2020, 21:19   #2
av.b-özkul

Şu an boşanmış olduklarından dolayı müvekkilinizin ölmesi halinde ev zaten çocuğa kalacaktır. Bu konuda ayrıca herhangi bir işlem yapmaya gerek bulunmamaktadır. Ancak velayet yetkisine dayanarak babanın bir tasarruf işlemi yapmasından korkuyorsanız. Bu konuyla ilgili:
Alıntı:
b) Taşınmaz Mallar
Çocuğa ait malların yönetim ve temsil yetkisini aşan amaçlar için satılması ise YMK.327 ve 356.m.2.f.daki koşulların varlığı halinde sadece “çocuğun bakım ve eğitim giderlerinin karşılamak amacıyla” hakimin izniyle mümkündür. Başka bir amaçla satılması söz konusu olamaz. Bu amaçla da olsa hakim “çocuğun bakımı, yetiştirilmesi ve eğitimi için zorunluluk olmadıkça” (YMK.327.m.2.f) çocuk mallarının satışı ve bedelinin harcanmasına izin veremez. (ERTAŞ Şeref, YENİ MEDENİ KANUNUMUZDA
VELİNİN ÇOCUK MALLARI ÜZERİNDEKİ TASARRUF YETKİSİ, sf.396)

Evin çocuğa geçtikten sonra babasının tasarrufuna girmemesini ise müvekkilinizin sağlamasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Çünkü reşit olmayan çocuk yerine vasiyetname düzenlemesi gibi bir imkan yoktur, vasiyetname düzenlenmesi kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardandır.

Ayrıca mülkiyet çocuğa geçtikten sonra müvekkiliniz tarafından taşınmazın çocuktan babaya geçmesini engelleyecek herhangi bir hukuki işlemin Anayasaca korunan mülkiyet hakkına aykırılık teşkil edeceğinden geçerli olmayacağı kanaatindeyim. Çocuğa bırakılan taşınmazla ilgili böyle bir bozucu şart konulabilir mi düşüncesine olumsuz bakıyorum.