Mesajı Okuyun
Old 25-11-2011, 02:01   #32
janveljan

Dikkat "uzaylı" dava üzerine sohbetler :)

DA: Davacı asil.
DV: Davacı Vekili.
Mekan : İstanbulda bir adliye duruşma salonu önü.
Zaman: Tazminat davası ilk duruşma çıkışı.

DA: Avukat bey manevi tazminat olarak talep ettiğimiz 30.000.TL düşük kaldı sanki yav..

DV: ?!!

DA: Geçen gün kayınçoyla kavede konuşuyoruz,onların atölyede birisinin sol elinin 2 parmağı kopmuş, 50.00.TL istemişler manevi tazminat olarak.Benim 3 parmağım koptu üstelik benim ki sağ el.. bizde 60- 70 mi isteseydik acaba..

DV:Davayı açmadan önce bunları konuşmuş ve 50.00.TL üzerinden açılması konusunda mutabık kalmıştık.

DA: Doğru diyosunda keşke biraz daha yüksek açsaydık.

DV: Merak etme davayı tam dava olarak açmadım,Yeni HMK. 107. maddesiyle getirilen eski HUMK da olmayan bir imkan var. Belirsiz Dava.Davayı belirsiz dava olarak açtım.Talep ettiğimiz 50.000.TL asgari miktar.Duruma göre bunu artırmak elimizde.

DA: Ee hani manevi taznminat için bölünemez deniyordu ?!!

DV: Eee ona bakarsan atom içinde bölünemez deniyodu.Hatta atomos eski Yunanca da bölünemez anlamına geliyomuş. Ama bak bölündü..hemde ne bölünme..Kolum kopunca maddi tazminat alacağı bölünebiliyor ama manevi tazminat alacağı bölünemiyor.Kanunda bunla ilgili kısıtlayıcı herhangi bir ibare varmı , yok.Gerekçe ne, Yargıtay öyle buyurmuş..Kararlarda ileri sürülen gerekçelerin hiçbir iler tutar yanı yok.Yargıtay bi yandan kararlarında hükmedilecek tazminatın hakkaniyete uygun olmasını istiyor bi yandan da hakkaniyet ulaşacak yolları manevi tazminatın bölünmezliği "mitos" uyla tıkıyor.

DA:Avukat bey sonuçta son sözü mahkeme ve yargıtay söyleyecek,davayı bundan ötürü kaybetmeyelim sonra..

DV:Niye kaybedelim canım kardeşim.Vakti zamanı gelince biz belirsiz alacak davası açmıştık,tarafların sosyo ekonomik durumları araştırıldı,kusur raporları alındı,belirsizlik kalktı,genişletme yasağına takılmadan manevi tazminat talebimizi 70.000.TL sına çıkartıyoruz deriz.Mahkemede bizim gibi düşünürse ne ala. "Yok kardeşim manevi tazminat davaları belirsiz alacak şeklinde açılamaz,hukuki nitelendirme bana aittir.Bu davayı Tam dava olarak kabul ediyorum ,talep ettiğiniz tazminat miktarını yükseltmenize izin vermiyorum" derse de Pasifik Okyanus'u genişliğindeki takdir hakknı kullanarak 50.000.TL yı aşmayacak şekilde bi manevi tazminata hükmeder.

DA:Haa öyleyse mesele yok.Sayısal oynamak gibi bi şey biz kayınçoyla kavede hergün oynuyoruz.

DV: Benim anlamadığım bazı meslektaşlarımın, ha tam dava açmışım ha belirsiz dava açmışım,arada ne fark var ki demeleri. Bu arkadaşların bütün müvekkilleri sanırın ingiliz lord,dük ve düşeşlerinden oluşuyor.Hiç birinin senin gibi “ya avukat bey az mı istedik, kayınçom dediydi 60 lık açsamıydık” diye çemkiren müvekkilleri yok galiba.Eski HUMK ta belirsiz dava diye bir enstrüman yok.Kısmi dava açmaya kalksan Yargıtay da manevi tazminat bölünemez diye bir taşı koymuş yolun ortasına geç geçebilirsen.Yeni HMK daki bu yeni enstrümanı kullanıp, kanun içtihatdan önce gelir diyerek (İnanması güç ama öyle) Yargıtay'ın taşını parçalayabilirz belki,gerçi atomu parçalamaktan daha zor bi iş bu.

DA: Aşk olsun avukat bey yav, kayınço öyle diyince aklım karıştı biraz..

DV: Belirsiz alacak davası diye bi imkan getirilmiş,orda duruyor.İster kullanır ister kullanmazsın.Sen yine eskisi gibi manevi tazminatı tam dava olarak aç.Biz büyüklerimizden böyle gördük de.İsteyen de bu yeni imkanı kullansın, bu işin zaman aşımı var, paranın aşınması var, tazminat miktarını etkileyen unsurların dava dilekçesi yazılırken bilinmeme sıkıntısı var..Üstelik herkesin müvekkilleri dük düşeş ve kontlardan oluşmuyor.Bu işin kayınçosu var, bakkal rüstem abi dediydisi var.

DA: Bakkal rüstem nerden çıktı yahu ?!!!

DV: Usul hukukuna getirilen bu yeni imkanı, uzaylı bu dava, yargıay'ın içtihatlarını dört gözle bekliyorum diyerek hor ve hakir göreceğimize, hak arama özgürlüğünü genişletici,hakkaniyete ulaşmayı kolaylaştıcı tarzda yorum yapsak olmaz mı?!Hayır belirsiz alacak davasını kullanmak istemiyorsan kullanma.Manevi Tazminat davaları için tam dava lağvedilmiş değil ki güzel kardeşim.Ben kendimden eminim benim olayım budur de tam göster aç davanı. Yanlış mı düşünüyorum sevgili Batı Hereke Viya“dük”ü ?

DA:!!??!

(Not:Bu konuşmaların gerçek olay ve kişilerle hiçbir ilgisi olmayıp tammmamen hayal mahsulüdür.Yalanım varsa Yargıtay çarpsın bak )