Mesajı Okuyun
Old 28-01-2005, 23:13   #7
Gemici

Sayın Bir Dost,

Kişisel veriden anlaşılan, bir kimseyi teşhiste rol oynayabilecek tüm verilerdir: bunlar ad, soyadı, doğum tarihi, ana ada baba adı ve teşhise yardım edebilecek diğer verilerdir. AB Ülkelerinde bu türden verilerin nasıl toplanacağı ve nasıl kullanılacakları değişik yasalarla belirtilmiştir. Toplanan verilerin toplama amacından başka amaçlarla kullanılması da müeyyide altına alınmıştır.

Bu türden verilerin kişiler için ne kadar önemli olduğunun en basit örneği internet; birçok internet kullanıcısı kimliğini açıklamaktan kaçınıyor. Gerek THS de gerekse diğer forumlarda bu konuda sürdürülen tartışmaları hepimiz gördük ve görüyoruz. Tasvip edelim veya etmiyelim, kimin ne gibi kaygılarla anonim kalmak istediği kendi bileceği bir konu ve anayasaca korunma altına alınmış temel bir hak bence.

Önemli olan anayasa tarafından kişilere tanınmış olan bir temel hakkın ancak anayasaya uygun bir kanunla sınırlandırılabileceği gerçeği. Herhangi bir kanuna dayanmadan idare tarafından getirilen bir kısıtlama anayasaya aykırıdır.

Alıntı:
Almanya ile Türkiye arasında çok belirgin bir fark var: Almanya'da bir vatandaşın yasaya aykırı davranan komşusunu ihbar etmesi görev addedilir; Türkiye'de ise ayıp sayılır. Bu nedenle kamuya ilan yöntemi Almanya'da işe yarar; Türkiye'de boşunadır

Sosyolojik ve psikolojik etkenlerin, anayasalara konulan temel haklar konusunda veya bu hakların kısıtlanması konusunda ne gibi bir rol oynadıkları konusunda bir bilgim yok. Komisyon raporlarında ya da meclis tutanaklarında bu konuda birşeyler bulunurmu merak ediyorum?

Kusura bakmayın Sayın Bir Dost, ama bir Alman’ın yasaya aykırı davranan komşusunu ihbar edeceği ve bir Türk’ün böyle bir davranışı ayıp sayıp ihbar etmiyeceği konusunda’da sizinle aynı fikirde değilim. Ben tam tersini düşünüyorum, ama bu düşünce, sizinkinde olduğu gibi, herhangi bir bilimsel veriye dayanmıyan şahsi bir düşünce.

Yeni Başbakanlık Genelgesi ile ortadan kaldırılan eski başbakanlık genelgesine rağmen aranmakta olan çoğu kimsenin yakalanamadığı veya yakalanmadığı, elini kolunu sallıyarak o resmi daireden bu resmi daireye gittiği hepimizin malumu. Bu türden kişilerin ancak bir tesadüf veya kaza neticesinde ortaya çıktığı da hepimizin bildiği bir şey. Diğer taraftan basit bir suçtan dolayı aranan birçok kimsenin, kendisini ihbar etmesinler diye, kaç kişiye rüşvet verdiğini, kaç kişiyi aracı olarak kullandığını tahmin etmekte zor değil bence. Eğer arananlar yaklanmıyorsa bunun gerekçelerini arama sisteminde veya hakların kısıtlanmasında değil başka yerlerde aramak gerekir bence.

Hukuk Sistemleri ve şahsiyet hakları:

Sizi bilmiyorum ama ben hukuk fakültesinde, anayasalar tarafından korunan temel haklar konusunu sadece teori olarak öğrendim. Öğrendiklerimi diğer hukuk sistemleri ile karşılaştırmayı veya üzerinde derinlemesine düşünmeyi ya ben öğrenemedim ya da öğretmediler. Bir konuyu teorik olarak öğrenip geçmekle o konu üzerinde düşünmek ve konuyu anlamak birbirinden değişik şeyler çoğu zaman.

Bu son cümleyi yazmamın sebebi bundan birkaç gün önce seyrettiğim bir televizyon programı. Programın konusu Amerikanın küçük bir şehrinde suçluların nasıl teşhir edildiği idi.

İsmini unuttuğum bu şehirde vergi ödemeyenler, trafik kurallarına aykırı hareket edenler veya bir mağazadan mal çalanlar, internet ve duvar ilanları vasıtasıyla teşhir ediliyor. Bazı kişilerin boynuna, üzerinde ben hırsızlık yaptım , ibaresi yazılı kocaman bir afiş asıp sokağa çıkarmışlar. Şahsiyet hakları felan hak getire.

Programı seyrettikten sonra çocukluğumun kahramanları, Texas, Tommiks ve Red Kit geldi aklıma. Okuyanlar bilir; pokerde hile yapıp yakalananlar o zamanlar kıymeti daha iyi anlaşılmamış petrol artıklarına batırılıp, kuş veya tavuk tüyleri ile donatıldıktan sonra tersinden bir at üzerine bağlanır ve şehirden uzaklaştırılır; hem ceza olsun hemde herkese ibret olsun diye.

Filmden edindiğim intiba(doğrumu bilemiyeceğim) , Amerika’nın vahşi batı mentalitesini halen koruduğu gerçeği.

Avrupada, Amerikadakinin tam tersine, kişilik haklarına değer veren, bir gelişme var. Kişilik haklarına değer veren bu sistemin öğretisi ile yetişmemden olsa gerek, ben Avrupa sisteminden yanayım.

Saygılarımla