Mesajı Okuyun
Old 29-08-2012, 16:04   #1
Av.Melih Tatlı

Varsayılan Boşanma sonrası Protokol ve daha sonra hükmedilen farklı mahkeme hükmü

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Müvekkilin daha önceki vekili, müvekkilin üç çocuğunun 18 yaşını doldurması sonucu kesilen iştirak nafakası yerine yardım nafakası alması için 09.11.2010 tarihinde dava açmıştır.

Daha sonra aynı vekil, dava devam ederken, 31.08.2011 tarihinde davalı eş ile protokol imzalamıştır. Protokolde üç çocuktan biri mezun olup iş bulduğundan talepten vazgeçilmiş ve iki çocuk için aylık 300,00 TL yardım nafakası ödenmesi konusunda mutakabat sağlanmış ayrıca bir çocuğun eğitim giderleri için 1.000,00 TL her yılın ağustos ayında ödeneceği kararlaştırılmıştır. daha önceki ödenmeyen meblağa ilişkin ise belirli bir miktar ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Fakat dava devam ederken iş sahibinin protokolü mahkemeye sunmamasına ilişkin bir talimatı olmamasına rağmen davacı vekili bu protokolü mahkemeye sunmamış, mahkeme 10.05.2012 de konuyu karara bağlayarak sadece iki çocuk için 250,00'şer TL yardım nafakasına hükmetmiştir.

Şimdi sorularım şunlardır: 1) Söz konusu protokolün bir geçerliliği var mıdır?

2) Davacı vekili protokolü mahkemeye sunmaması yönünde bir talimat almamış olup protokolü mahkemeye sunarak onaylatmaması avukatın sorumluluğunu doğurur mu?

Saygılarımla, iyi günler.