Mesajı Okuyun
Old 09-11-2006, 00:36   #7
Av. Can DOĞANEL

Dava değerine itiraz edip etmemesi önemli değil ki; hakim resen devletin harç alacağını korumak durumunda ama nedense bu husus genelde hakimlerce pek önemsenmiyor. Mahkemenin seyrinde taraflardan davayı kazanacağı ihtimali kuvvetlenen her hangi bir taraf vekalet ücretim düşük kalmasın diye harç ikmali talep ediyor ve ödüyor. Davalı ise davacının ödemesi için süre verilmesini talep ediyor. Davacı ödemezse davaya devam edilmiyor ve dosya müracaata kalıyor. Bu durumda davalı, davanın reddedileceğine o kadar güveniyorsa, davayı takip edeceğini bildirip harcı ikmal ediyor. Bu yapılırsa karar harçlanmış yeni değer üzerinden veriliyor ve dolayısıyla vekalet ücreti de artmış oluyor. Böyle bir talep olmaz ve harç ödenmezse, Eksik harç kararın altına yazılıyor ve ilamı alıp, icraya koyabilmek için kazanan taraf da olsanız paşa paşa ödüyorsunuz, altına da davacı veya davalı tarafından ödenmiştir şeklinde şerh ediliyor. İlamla birlikte icraya koyup, karşı taraftan tahsil yoluna gidiyorsunuz. Biraz uzun oldu ama uygulama budur. Ben kararın Harçlar Kanunu 30-32 hükümleri uygulanmadığı gerekçesi ile bozulacağını düşünüyorum. Yukarıda sunduğum kararda olduğu gibi..