Mesajı Okuyun
Old 22-01-2008, 17:31   #1
talveq

Varsayılan İcra takibinde yetki ve faize itiraz

Merhaba arkadaşlar...Açtığım ilamsız icra takibinde borçlu yetki ve faize itiraz ediyor. Ancak büyük bir hata yapıyorum ve sanki tüm alacağa itiraz edilmiş gibi yani sadece faize itiraz ediliğini gözetmeden Ticaret Mahkemesinde açıyorum itirazın iptali davasını. Ve elbette mahkeme "itiraz asıl alacağa olmadığı , sadece faize olduğu ve itiraz edilen rakam bu şekliyle Ticaret mahkemelerinin görev alanına girmediği için" görevsizlikle dosyanın Sulh Hukuk mahkemesine gönderilmesine karar veriyor. Kararda aynen şöyle yazıyor"mahkememizin görevsilğine, talep halinde dosyanın yetkili ve görevli sulh hukuk mahkemesine gönderilmesine...". Pekala icra takibine yapılan yetki itirazı ne oldu.? Yani ben şimdi itiraz edilen faiz dışında asıl alacak yönünden takibe devam edebilirmiyim.?Mahkeme "yetkili ve görevli sulh hukuk mahkemesine gönderilmesine" derken aslında yetki sorununu da çözdümü? Yoksa yetki konusunda görevli Sulh Hukuk mahkemesi mi karar verecek..Yanıt verebilirseniz sevinirim...Teşekkürler..