Mesajı Okuyun
Old 21-07-2022, 10:14   #1
HHuseyin

Varsayılan Kişi Hakkında Yalan Ölüm Haberi Çıkarılması Halinde Tazminat

Meslektaşlarım iyi günler,
Yakın zamanda bir müvekkilimiz kendisiyle alakalı ölü bulundu şeklinde haber yapıldığı ve bu haberin bilinen bütün haber platformlarında paylaşıldığı sebebiyle tazminat istediğini söyledi. Haberlerin içeriğine baktığımızda ise muhtemelen aynı isim ve soy isimde başka birisi ile alakalı olan haberi yayınlarken bütün haber siteleri müvekkilimizin fotoğrafını kullanmışlar ve böyle bir durum ortaya çıkmış.
Basın yayın yoluyla kişilik haklarının zedelenmesi üzerine yaptığım araştırma sonucunda, içtihatların genel olarak doğrudan yapılan eleştiri veya hakaretler sebebiyle basın özgürlüğü ve kişilik haklarının karşı karşıya gelmesiyle alakalı olduğunu gördüm. Elimdeki olayda ise doğrudan bir hakaret olmasa da bütün haber sitelerinin (bunların içerisinde Sabah Gazetesi, Hürriyet, ATV, Sar TV, CNN Türk gibi büyük kanallar da var) görünüşte bir ihmal sebebiyle yanlış fotoğrafı kullanması sonucunda mağdur olan bir insan bulunmakta. Bu konuyla alakalı herhangi bir içtihat bulamadım.
Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın eğer varsa ilgili içtihatları da paylaşarak yardımcı olmasını rica ediyorum. Şİmdiden teşekkürler.