Mesajı Okuyun
Old 03-07-2008, 10:20   #7
Av. Nurten Kozan

Sayın westpointband;
Sizin anlattığınız olayın, baştaki soruyla aynı mahiyette olmadığını düşünüyorum.
Sorunuzdan anladığım kadarıyla, müvekkiliniz kooperatif ortaklığından ayrılmamış, mevcut kooperatif hissesini başka birine devretmiş. Devralan kişi ise şu anda kooperatif yönetim kurulu başkanı olmuş. Anlattığınız belge kooperatif tarafından düzenlenmiş gibi görünmemekte.
Bu sefer, bu belgeye dayanarak, hisseyi devrettiğiniz kişiye karşı talepte bulunabilirsiniz. Kooperatif hissesinin devri resmi şekle bağlanmamış olmakla, taraf iradelerinin birleşmesi ile devrin kooperatif yönetimine bildirilmesi yeterli. Kooperatif yönetimi, devir hususunda karar almak ve devralan ortağı ortak olarak kaydetmek durumundadır. Devre ilişkin bir yönetim kurulu kararı olup olmadığını da sanırım bilmemektesiniz. Bence bu durumda; Öncelikle kooperatifte devre ilişkin bir karar alınıp alınmadığını araştırmalısınız. Eğer devir kararı alınmış ise:
1- hisseyi devralmış gözüken halihazır yönetim kurulu başkanının şahsına karşı alacak davası açabilirsiniz.
2- Sözleşmede ödeme olmaz ise geçersizliğe yada, hissenin iadesine dair bir hükmün varlığını belirttiğinize göre, ohükme göre, hissenin müvekkilinize ait olduğuna dair kooperatif ve halihazır başkanın şahsına (hisseyi devralan) karşı ortaklığın tespiti davası açabalirsiniz.
Kooperatif yönetim kurulunca devre ilişkin bir karar alınmamış ise, müvekkilinizin durumunun istifa olarak karara bağlanıp bağlanmadığı araştırarak,ortaklıktan ayrılmış olarak sayılmış ise kooperatiften alacağınızı talep edebelirsiniz. (Bu hususta sayın S.Karaca detaylı açıklama yapmış bulunmaktadır.)
Kolaylıklar dilerim...