Mesajı Okuyun
Old 30-05-2002, 11:56   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan ÇAĞ' ın hukuk Öğrencileri bence süper!

Tartışma konusu olayın tek boyutu yoktur. Aile eğitiminden başlayıp, ilk öğretim ile devam eden ve nihayetinde fakülte ile sonlanan seyrimiz, eğitim-öğretim ve bilim yapmaktan çok, mücadeledir!

İnsan beyni, özgür ve sağlıklı olduğu sürece olumlu şekillenir. Türkiye' de hukuk temelinde sorun sadece Hukuk fakülteleri, yahut fakülte sonrası Staj yetersizlikleri veya mesleki gelişimden uzak kalma değildir. En temel sorun, ekonomik yetersizliktir. Bu temel yetersizlik toplumun her kademesinde karşımıza çıkmaktadır.

Akşam yemeğinde hangi yemeği, nerede ve nasıl yiyeceğini bilemeyen, kısaca boş mideli bir öğrenciden, öğrencilik bekleyemeyeceğimiz gibi, fakülte bitirmiş hukuk adamından da hukukçuluk bekleyemeyiz. Bu haksızlık olur.

üniversiteler tek çözüm yada kurtuluş yolu olarak görülmediği zaman ancak, hem fakültede hem de çalışma hayatında kalite kendiliğinden ortaya çıkabilecektir. Üniversite bitiremezsem aç kalırım psikolojisi ve esasen gerçeği karşısında, başarılı olmak sadece karın doyurmakla sınırlı değerlendirilebilecektir.

Üniversite açılmalıdır ama, her üniversiteye giren öğrenci mezun olmalı düşüncesinden çıkılmalıdır. Mezun olmak için gerekli sınav standartları gözden geçirilmelidir.

Üniversiteler sadece bilim öğretmez, aynı zamanda öğrencinin farkında olmadan edindiği yan unsurları da işler.. Bu anlamda elbette ki üniversitelere karşı olmak doğru değildir.

Bence;

1- Devletimiz öncelikle çok kapsamlı bir yapılanmaya gitmelidir.
2- Bu yapılanmanın ilk koşulu olarak çalışan memur ve işçilerine ödemesi gereken -medeni insanın yaşaması için gerekli (asgari yaşam standardı demiyorum) ücreti tespit edip, Tüm Türkiye' de bunun yıllık maliyetini ortaya dökmelidir.
3- Çeşitli nedenlerle hortumlanan yahut çalınan milli değerlerin yıllık tutarını da ayrı bir kalemde hesaplamalıdır.
4- Tüm çalışma hayatına ilişkin mevzuatları yeni baştan ve verimliliği esas alacak şekilde, kayırılma, torpil vs. unsurlardan arındırılmış halde yeniden düzenlemelidir.. Sözleşmeli personele dönülmelidir.
5- 2. madde ile 3. maddeyi kıyaslayıp, hangisini tercih edeceğine karar vermelidir..! 2. maddeyi tercih ediyorsa, 4. maddeyi uygulamalıdır
6- Eğitim, eğitim, eğitim kalitesini aileyi eğiterek artırmalıdır..

ondan sonrası kendiliğinden gelecektir..

Buna rağmen düzelme olmuyorsa, köküne kibrit suyu dökmelidir..

Son söz: ÇAĞ' ın hukuk öğrencileri tartışmasız, etkileyici bir doluluğa sahiptir!