Mesajı Okuyun
Old 01-09-2007, 00:12   #10
Batu Han

benzer bir olay geçenlerde ben yaşadım.önce olayı anlatayım sonra sorumu sorucam.

geçenlerde polis tarafından alsancakta alkol muayenesine alındım.alkol almadığım için son derece rahat bir şekilde üfledim.bildiğiniz gibi aslında kendimi muayene ettirmeme hakkım var.ama hiç bir endişem olmadığından bir problem çıkarmadım.ve sonuçta alkollü çıktım.üflediğim alette yazan promili görmek istediğimde polis yalanmı söylüyoruz lan gibi bir tepki verip göstermedi.yani az önce hatırlı birinin arayarak başka bir alkollü sürücünün suçunu bana yıkmalarına sebep olduğundan bile emin değilim.benim düşüncem o muayenenin benimki olmadığı yönünde.bildiğiniz gibi bu cihazlar üflemeyi kaydediyor ve polis alkollü üfleme sayısı kadar ehliyet götürmek zorunda.ne güzel bir oldu bitti.başkası üflesin, cihaza kayıt edilsin, onu kurtarmak için bir başkasını durdursunlar ve üfletsinler ondan sonra o test temiz çıksa da ehliyeti kaptırdın arkadaş senin testin alkollü densin.malesef bu cihazlara üfleme öncesinde plaka girilmiyor bu durumu önlemek için.ben de kan testi istediğimi söyledim.son derece kaba bir cevap aldım.ceza tutanağını ihtirazi kayıtla imzalarken tutanak elimden çekildi ve yazdığım "ih" ibaresinin üstü imzadan imtina yazılarak örtüldü.bende ordaki vatandaşlardan rica ettim ve karşı tutanak tuttum.tabi o esnada polis tarafından bir takım tartaklamalar vs.. yaşandı. hemen akabinde 9 eylül hastanesine gidip kan muayenesi yaptırdım. bu konuda çok zorluk çıkarıyorlar illa polis sevki gerekiyor.neyse o problemi de bir şekilde aştıktan sonra kan testi sonucu 0 promil çıktı.şimdi hem idari işlemin iptali için dava açıcam hemde orda görevli memurlar hakkında suç duyurusunda bulunucam. çünkü başkasının alkollü üflemesini muhtemelen hatırlı birinin telefonu ile bir başka sürücüye yıkmak istediler oda bana denk geldi.bir diğer suç ise gerçeğe aykırı şekilde ceza tutanağına imzadan imtina yazılması.bilirkişi raporunda çok kesin bir şekilde ihtirazi kayıt yazısının kapatılmaya çalışıldığı ortaya çıkacaktır. danıştayın ve yargıtayın da idari işlemin iptali konusunda işime yarayacak güzel kararları var. yani aslında yürütmeyi durdurma kararının çıkmasını beklemek dışında bir sorunum yok.(para cezası iptali dışında itiraz varsa bu davaların idare mahkesinde açılması gerektiğini de belirteyim)

ancak Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde kan testi yapılması gerekenleri sayıyor. buna belli bir yeterlilikteki cihazlarla yani benim üflediğim cihaz gibi bir cihazla yapılan muayeneye yönelik itirazlar dahil edilmemiş. yine de benim düşünceme göre polis alkolsüz olduğunu iddia eden vatandaşı muayeneye götürmeli.bir hukuk devletindeysek tek bir üflemeyle, ehliyet alma gibi ciddi bir idari yaptırıma başvurulamaz.üstelik de o cihazların hata oranı bu kadar yüksekken. ama benim durumum farklı.ben orda bir suç işlendiği iddiasındayım. bu noktada polisin kan testi yaptırmaması delil karartma niteliğinde.soruma gelince benim durumumda suç olduğunu iddia etmesem bile kan testine götürülmeme imkan verecek yada bunu mecbur kılacak bir yönetmelik yada kanun var mı? onun dışında suç işlendiğini iddia ettiğimde zaten delillerin toplanmasını isteme hakkına sahibim.