Mesajı Okuyun
Old 25-12-2012, 17:58   #18
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan Trafikten Men Cezası ve Para Cezası

Sayın THS Üyeleri,

Bugün istanbul İdare mahkemeleri yoğun talep üzerine artık dosyaları esastan inceleme kararı aldı.Onlarca dosya ile başvurup trafikten men kararları ile ilgili olarak idare mahkemelerinin görevli olduğu konusunda ısrarcı olmamızın sonuçlarını aldık.Bugün görev yönünden reddedilen dosyaların temyiz dilekçelerimi hazırlarken diğer açtığım davaların incelenip yürütmeyi durdurma kararı verilip esasa geçildiğini öğrendim ve çok mutlu oldum.Yarın ilk işimiz araçları yedieminden teslim almak olacak sanırım.

Gerçekten kanunun uygulanmasından geniş yorumlanmasından mağdur olan insanın haklı mücadelesinde yanında olmak ,mağduriyetini gidermek ve onların mutluluğunu görmek beni mesleki anlamda mutlu etti.Bu süreçte vatandaşın ruh hali teşbihte hata olmasın çocuğu ceza evine atılmış bir babanın ruh hali gibi olmaktadır.O yüzden sizden çok net bir sonuç istemektedir.Maalesef hukuki durumu vatandaşa anlatmak çok zor olmaktadır ve sizden bu konuda çözüm beklenmektedir.Sonuç alınamadığı takdirde ise (görevsizlik gibi)açıklaması güç bir durum ortaya çıkmaktadır.

Sonuç olarak;31.05.2012 tarihinde korsan taksicileri önlemeye yönelik Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişiklik uygulayıcılar tarafından çok geniş bir şekilde yorumlanıp tüm taşıma hizmeti yapan kurum ve kişilerde korsan taksici şeklinde değerlendirilmiştir.Böyle giderse Korsan taksiciliği önlemeye yönelik yapılan değişiklik tüm taşıma hizmetlerini ortadan kaldıracaktır.Taşıma hizmetlerinin çok çeşitli olduğunu unutulmaması gerekir.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının bu konuya sahip çıkarak düzenleme yapması gerekmektedir.Aksi halde idare Mahkemelerine gereksiz işyükü olacaktır ya da İdare Mahkemeleri görevsizlik kararı verecek ve mağduriyetlere yol açılacaktır.