Mesajı Okuyun
Old 28-03-2007, 20:54   #26
calikusu_kamuran

Acil lilith: Sadece sebebi gören mi, Adem: sebep ve sonucu gören mi?

Alıntı:
Yazan av. ünzile
Merhabalar...
Lilith, Musevilik ve Hristiyanlığa göre(başka yerlerde okuduğuma göre ise Babil Mitolojisinde) Ademin Havvadan önceki karısı.Lilith, Ademle aynı anda ve topraktan yaratıldığı için onunla eşit olduğuna inanır ve bu yüzden Ademin kendisinden üstün davranmasına ve Ademe tabi olmaya tahammül edemez.Bu yüzden cennetten uzaklaştırılır.Sonra devreye Ademin kaburga kemiğinden yaratılan ve kaçınılmaz olarak Ademe tabi olan Havva girer.(Buraya kadar her şey güzel; Lilith başkaldırdı,tabiyeti kabul etmedi ve bedelini ödedi.Bu yüzden tarihin ilk feministi sıfatını hak etti belki de.Bu da tartışılabilir.)

Ademle Havvanın çocukları olunca onları kıskanan Lilith insanoğlunun yeni doğan bebeklerini öldürmeye yemin eder ve bir şeytan haline gelir adeta.(ya da inanış onu bu hale getirir)İşte bu noktadan sonra Lilith; şeytan ve hatta vampir,bebek cellatı ve yılan kelimleriyle tanımlanmaya, bu şekilde resmedilmeye başlanır...

Aslında Lilith ile ilgili birbirinden epey farklı ya da ufak nüanslara sahip birçok efsane var.Lilith ile ilgili bildiklerinizi, duyduklarınızı ve en önemlisi YORUMLARINIZI(sizce Lilith hangisi ve neden?) yazmanızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar...

Her ikisinin de Tanrı" sı aynı ise sorun yok, Sanırım Tanrı" her biri için bir MODEL belirlemiştir. Yani modele uyulmaz ise, sonucu da içeriyordur mutlaka bu model. Kanaatimce Tanrı kendi emirlerine uyulması veya uyulmamasını istemiş değildir, modeli göstermiştir, İSTER İNSAN KENDİSİ İÇİN YARARLI OLANI SEÇER, İSTERSE SEÇMEZ. Yani Tanrı" nın menfaatlerinin düşünüldüğünü değil, insan menfaatlerinin düşünüldüğünün önemsendiğini düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla, kadının cinsel birleşme anında altta olması çocuk doğumunu sağlıyor çünkü yer çekimi aşağı doğru, ama uzayda yer çekimsiz bir ortamda farketmez, kadın ister üste çıkar ister aşağı iner. (Bu anlamda Lilith kendinden önce var edilmiş yer çekimine kızmalıydı. Ayrıca şu da var demekki insanoğlunun ilk doğduğu yerde de YERÇEKİMİ Mİ varmış yoksa, yani tüm anlatılanlar MASAL mı yani veya tüm anlatılanlar DÜNYADA mı geçmiş yoksa. Ayrıca şeytandan hergün 100 çocuk yapmış ise yerçekimsiz bir ortamda mı yapmıştır? Yani yine aynı durumda olarak mı icra edilmiş eylem? Eğer öyleyse Ademe aşık olmayışındandır bütün cedelleşmeler.). Tabi uzayda çocuk oluşumunu sağlar mı bilmem bu ilişki. Erkek için zorunlu bir iş olduğunu düşünmüyorum, sorunun soy gerekliliği için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Kısaca konunun, SEBEP-SONUÇ ilişkisinden kaymış olduğunu düşünüyorum, DETERMİNİZM apaçık ortada, bunun kadın erkek heterojenliği veya homojenliği konusu olduğunu düşünmüyorum. Ne mutlu ki Adem babaya YAPTIKLARININ SONUÇLARINI ÇOK ERKEN ÖĞRENMİŞ. Sanırım Tanrı sözünden çok ortadaki somut gerçekleri icra etmek gerektiğini düşünmüş, Adem baba için sanırım sonuca varmak önemli imiş. Valla yalan yok, ben de HATİCEYE DEĞİL NETİCEYE BAKARIM.

Şunu da ilaveten söylemek istiyorum, eğer yukarıda anlatılanların somut gerçekliği var ise TARİH ERKEKLERİN TARİHİDİR VE KADINLARIN HİÇ BİR RIZAİ KATKILARI YOKTUR. Çünkü durum öyle gösteriyor ki insanlık için gerekli sonuçları hep erkekler istemiş gibi, anlatılanlara bakılırsa. Bence kadınlar kendilerine yeni bir tarih oluşturmalılar öyleyse. İnsan, sebep-sonuç bütünlüğü ile modellenmiş bir varlıktır.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE