Mesajı Okuyun
Old 19-02-2013, 00:17   #3
yeditepelişehir

Sayın Carlito'nun şiir konusundaki önerisine katılmakla beraber dosyaya hakim olduğunuz sürece söylemek istediklerinizin dudaklarınızdan kendiliğinden döküleceiğini düşünüyorum.Gerek kendi duruşmanız esnasında gerekse izleyici olduğunuz duruşmalarda iyi takip etmenizi öneririm. Kısa bir örnek vermek isterim kendi duruşmamdan ve yakın tarihli.Müvekkilim soruşturmanın başından beri baltayı bir kez salladığını ifade etmesine rağmen ağır ceza mahkemesinde hakimin'' baltayı kaç kez vurdun'' sorusuna '' nereye vurdum bilmiyorum'' dedi,tabiri caizse yarım ağızla. Hakim de '' kaç kere vurdum bilmiyorum'' şeklinde yazdırıyordu. Baktım iş iyice karışacak söz aldım ve düzelttirdim.Hakim bey müvekkilim sorunuzu yanlış anladı ve siz de cevabı yanlış geçirdiniz diye.Yükses sesle tekrar sorar mısınız dedim bu kez müvekkilim başından beri söylediği üzere baltayı bir kez salladığını söyledi. Aksi durumda olsa ekranı takip etmesem,müvekkili ve hakimi dinlemesem tamamen aleyhimize olabilecekti. Bunu yakın zamanda başımdan geçtiği için örnek verdim. Yoksa örnekler verecek ufkunuzu açacak tecrübeye ulaşmış biri değilim. Sanık yakınları da duruşmada olduğu için benim bu şekilde araya girmem düzeltme yapmam hoşlarına gitti, onların gözünde değerim arttı. Bizim avukat birşeyler yaptı gözüyle baktılar muhtemelen. Mesleğin gereğini yaptım oysa ki. Ama bu durumu abartıp şova kaçanlar da oldukça fazla. Onlarla bir duruşmaya girseniz sanırım bu konuşmama mevzuu canınızı daha fazla sıkacak. Bence zaten yazılı yargılama deyip geçmeyin. En önemli gördüğünüz hususu sakin sakin güzel bir dille anlatın ve son olarak hakimden beyanımız aynen bu şekilde geçsin diye ekleyin.