Mesajı Okuyun
Old 15-04-2009, 21:48   #4
Godfather

jennifer lopez'in rol aldığı enough (yeter) adlı filmden bir sahne:

filmde kocasının şiddetine maruz kalan kadın bir avukatın ofisine giriyor. ve acelesi olduğu için biraz hoş olmayan bir vaziyette, izin almadan avukatın odasına giriyor. ve ona aynen şunu söylüyor: "...kocam beni öldürmek istiyor. akıllı biriyle konuşmam lazım. param var. 500 dolar. hepsini alabilirsiniz. bana sadece 2 dakika ayırın"

burada dikkati çeken nokta, 2 dakikalık danışmanın bedeli olarak 500 doları gözden çıkaran müvekkil... ya da avukatın vereceği bilgiyi elindeki tüm paraya eşdeğer gören bir zihin yapısı... film ya da gerçek. demek ki aşağı yukarı bu şekilde bir algıya sahipler..

ve avukatın cevabı: "size yardımcı olamam, şu andan sonra size yardım edebilecek kimse yok..." avukatın tabelasında yazan isim: james toller esq. (kıdemli avukat oluyor herhalde..)

yani avukat bu 500 doları alıyım, bi 500 daha getir hallederiz ayarlarız gibi bir tavrın içine girmiyor. 500 dolarınızı geri alın, size yardımcı olamam, hukuken tüm imkanları tüketmişsiniz diyor...

2 dakika için 500 dolar ödemeye hazır müvekkiller olmadan, bu parayı gözü kapalı reddetmeye hazır avukatlar olmadan dediğiniz sistem biraz ütopik gözüküyor sn. meslektaşım. biz daha barolarca belirlenen asgari ücret tarifesine dahi uymuyoruz ki bir de sıralama yapılıp en iyi avukatları belirleyelim. saygılarımla...