Mesajı Okuyun
Old 21-01-2011, 22:23   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat55
Bir çok gayrimenkulünü satmış ve nereye harcadığı belli değil. Eşler boşanmışlar. Çocuklarda kendileri ile ilgili, kalan mallarda haklarını korumak istiyorlar. Ben bir yolunun olabileceğini düşünmüştüm. Müsriflik ve kötü yönetme ile ilgili olarak bişeyler yapılamazmı?
Canan hanım çok teşekkür ederim. Eğer mümkünse sizden benzer dosya ile ilgili bilgi alabilirmiyim.

Olmayan hak korunamaz. Baba sağken çocukların miras payı henüz yoktur. Bu nedenle korunacak bir hak da yoktur. Kaldı ki, kimse çocuklarına miras bırakmak zorunda da değil.
Savurganlık, alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, malvarlığının kötü yönetilmesi nedenleri ile kısıtlamayı düzenleyen Medeni Kanun 406 metnini aşağıya aktarıyorum; bu maddedeki şartlar varsa kısıtlanmasını isteyebilirsiniz. Ancak görüleceği üzere, bu nedenlerle kısıtlamanın şartları ağırdır, ispatı zordur.

Alıntı:
Yazan MK 406
Savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya malvarlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır.