Mesajı Okuyun
Old 31-08-2010, 11:04   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Kiralayanın hapis hakkı ve bir Yargıtay kararı

Borçlar Kanunu 269. maddeye göre, kiralayan; hapis hakkını Sulh Mahkemesinden talep etmek zorundadır. İİK. 270. maddeye göre ise, "Hapis hakkı için defter tutulması" başlığı altında; "Kiralayan, evvelce yapması lazım gelen icrai takibatı yapmadan haiz olduğu hapis hakkının muvakkaten muhafazası için icra dairesinin yardımını isteyebilir."

Yargıtay 12. HD.'nin 10.12.1999 gün ve 1999/13885 E. 1999/16164 K, sayılı ilamına göre ise; "BK.269. maddeye göre Hapis hakkı kararını vermeye yetkili makamın Sulh Hakimi olduğu yazılı ise de; İİK.270. maddede "Hapis hakkı için defter tutulması" talebini görmeye yetkili merciin İcra müdürlüğü olduğunun belirtildiğini, İcra Kanununda hapis hakkı konusunda Sulh hakiminin yetkisine dair bir hükmün olmadığını, esasen İcra kanununun Borçlar kanununa göre daha yeni bir kanun olduğunu, bu nedenle yetkili merciin icra müdürlüğü olduğunun kabulünün gerekeceği..." vurgulanmıştır.

Ben, bu kararın doğru olmadığı kanaatindeyim. Zira İcra kanununun 270. maddesinin Sulh Hakimince verilen hapis kararının icrası ile ilgili olduğu düşüncesindeyim. Esasen İİK.270. maddesi icra takibinden önce muvakkaten defter tutulması amacıyla İcra müdürlüğüne yetki vermiş olmakla, icra müdürünün icra takibi açılması için verdiği 15 günlük süre içinde, takibe borçlunun itirazı sonucunda icra müdürünün vaz ettiği (!) hapis kararının akıbeti de inkıtaya uğrayacaktır. Bu nedenle de kararın yanlış olduğunu düşünüyorum, sizin bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Görüş belirtecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.