Mesajı Okuyun
Old 01-08-2009, 15:12   #14
limpid

sayın Kaan,
değerli fikirlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

trafik müdürlüğünün dayandığı kanun KTK MADDE 20/E
"e) Tescilli araçları satın veya devir alanlar, gerekli bilgi ve belgeleri sağlayarak ilgili tescil kuruluşundan bir ay içinde adlarına tescil belgesi almak zorundadırlar.
(Değişik : 21/5/1997 – 4262/4 md.) Araç satın alıp, bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendi ile (e) bendi hükümlerine uymayanlara 3 600 000 lira para cezası, (d) bendi hükmüne uymayan noterlere ise 28 800 000 lira hafif para cezası verilir.
Ayrıca satış ve devirlerde, belirlenen sürelerde alıcı adına tescili yapılmadan trafiğe çıkarılan araçlar, tescil yapılıncaya kadar trafik zabıtasınca trafikten men edilir."
ceza konusunda yapacak bir şey idari ceza ödenir ancak mahkeme tarafından yazılan bir müzekkere meni önler ve araç kullanımına deveam edilir mi demek istediniz?

ben yaklaşık 15 gün önce istihkak davasında vekalet ücreti ve yargılama masrafları noktasında problem olmasın diye istihkak iddiasında bulunarak dosyaya şöyle bir talepte bulundum "aracın mülkiyeti haciz tarihinden önce müvekkilime geçmiştir. Bu nedenle istihkak iddiasında bulunuyoruz. Şöyle ki; müvekkilim mezkûr aracı dosya alacaklısının haczinden önce .......Noterliği’nde yasaya uygun şekilde düzenlenen Araç Satış Sözleşmesi ile satın almış ve aracın maliki olmuştur. Söz konusu Kat’i Satış Sözleşmesini, vekâletnamemizi, HGK ve Yargıtay Kararlarını dosyaya sunuyoruz. Ayrıca gerek kanuna, gerek Yargıtay gerekse Hukuk Genel Kurulu kararlarına göre aracın maliki bulunan müvekkilim adına İİK’nun ilgili maddeleri uyarınca istihkak prosedürü uygulanmak suretiyle işlem yapılarak istihkak iddiamızın ve sunmuş olduğumuz HGK ve Yargıtay kararlarının dosya ilgililerine bildirilerek araç üzerindeki haczin kaldırılmasını talep ederi" şeklinde beyanda bulundum. icra müdürü de iddianın alacaklı ve borçluya bildirilmesi için varaka düzenledi diğer hususlara sontra karar verilsin diyerek talebi kabul etti. alacaklı vekili 27sinde itiraz ettiğini dosyanın icra mahkemesine gönderilmesi vs. gerektiğini belirtmiş. talebi kabul edilmiş. ancak dosya icra müdürlüğüne gönderilmemiş henüz. dava açma süresi bakımından henüz bana bir tebligat yapılmadığı için benim 7 günlük süre bakımından problemim yok diye düşünüyorum. bu aşamadan sonra da zaten 99 uygulansın alacaklıya süre verilsin dava açılsın diye bir talepte de bulunmak faydasız sanırım. tek yol dava açmak diye düşünüyorum ve de müvekkilin kararı doğrultusunda dava açacağım. yani iistihkak iddiası prosedürünün tamamlanmasını beklemeden dava yluna gidilecek.