Mesajı Okuyun
Old 23-06-2002, 12:07   #3
aristo

Özgürlüğü yok etme özgürlüğü diye birşey kabul edilemez.İnsan haklarına dayalı demokrasi rejimi elbette kendini koruyacak tedbirler alacaktır.İnsan haklarını insanlara rağmen,demokrasiyi kendisini yok edecek akımlara rağmen korumak ve geliştirmekten doğal bir şey olamaz."siz isterseniz hilafeti bile getirirsiniz"mantığı ile hareket ederseniz birileri de çıkar "kanlı mı kansız mı"tartışmasını başlatır.

Anayasa 68.md:"Siyasi Partilerin tüzük ve programları ile eylemleri Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet İlkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz, suç işlenmesini teşvik edemez"

Bu maddeyi tartışabilirsiniz,beğenmeyebilirsiniz,ama bu madde gibi demokrasinin kendisini koruyacak normları kaldırırsanız,bu milleti,ülkeyi uçurumun kenarına itmiş olursunuz.

sizlere http://www.anayasa.gov.tr/KARARLAR/SPKAD.htm adresindeki özellikle fazilet,refah partilerinin kapatılma gerekçelerini okumanızı tavsiye ediyorum.Biliyorsunuz Refah Partisinin kapatılma kararını insan hakları mahkemesi de uygun bulmuştur.Çağdaş batı ülkeleri anayasaları da demokratik rejimlerini koruyacak tedbirleri vardır.Yanlış anlaşılmasın parti kapatmalara hoş bakan birisi değilim ama demokrasiden,insan haklarından,hukuk devletinden yanayım.Özgürlüğümü yok edecek,beni demokratik haklarımdan mahrum edecek rejimlerin önünü açamam.

Demokrasi evet özgürlükler rejimidir.Ancak özgürlüğü yok etme rejimi asla değildir.Halkın çoğunluğu şeriat istiyor diyerek demokrasiyi kullanarak şeriat rejimi gibi antidemokratik,bir rejimi getiremezsiniz.Halkın kendisini en güzel ifade edebildiği demokrasi rejimlerinde yapmanız gereken insanların demokratik bilincini geliştirmektir.Çoğunluk bilmeden intihar etmek veya ettirilmek istiyorsa buna engel olmak insan olmanın gereğidir.

Bu konu,çok tartışılmış ve çok derin bir konudur.Burada ben kısaca değinmeye çalıştım,aslında söylenecek çok şey var.

Saygılarımla..