Mesajı Okuyun
Old 08-12-2010, 08:20   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ofaruko
Stajını tamamlayan her avukat adayının zihnini bu soru kemiriyor: Ruhsatım kaç günde gelir? Meslektaşlarımızı aydınlatması açısından ruhsatınızın elinize ulaşana dek hangi aşamalardan geçtiğini kendi üzerimden anlatacağım. Umarım yol gösterici olacaktır.

23.09.2010 - İstanbul Barosu’na ruhsat için başvurumu yaptığım tarih... Bu tarihten sonraki ilk Perşembe günü baro yönetim kurulu toplantısında başvurunuz imzadan geçer ve ertesi günü kargoyla TBB’ye gönderilir. Benim başvuruyu yaptığım gün Perşembe'ye denk geldiğinden o gün onaylanmış ve takip eden gün gönderilmiş.

08.10.2010 - Ruhsat dosyaları ilgili baro tarafından TBB'ye gönderildikten sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında kabul edilir, ardından Adalet Bakanlığı’na gönderilir. Benim dosyam da bu tarihte TBB onayından geçmiş.

01.11.2010 - Bu kez de Adalet Bakanlığı’nın onayından geçiyor. Yirmi gün boyunca dosyamın üzerinde nasıl bir inceleme yaptılar bilmiyorum ama TBB’ye geri gönderildiği tarih bu...

11.11.2010 - Adalet Bakanlığı’nın da onayı üzerine artık ruhsatnameniz hazırlanır ve TBB Başkanı tarafından imzalanır. TBB’den kargoyla İstanbul Barosu’na geri gönderildiği tarih…

12.11.2010 - Beklediğimiz paket baroya ulaştı. Ruhsatım geldi diye sevinmeyin, ruhsatınızı almanız için ruhsat törenini, yani ilk Perşembe'yi beklemeniz gerekiyor. Benim gibi ruhsatınız Cuma günü baroya ulaşırsa, bir de araya dokuz günlük bayram tatili girerse bu bekleyişiniz 13 günü bulabilir. Tören gününe kadar bari kimliğimi alayım diye de heveslenmeyin çünkü baro yönetim kurulu önünde yemin etmeden avukatlık mesleğini icra edemezsiniz. Törenden önce sicil numaranızı bile öğrenemezsiniz

25.11.2010 - Yakanızda bir rozet, elinizde bir ruhsat, birkaç da hatıra fotoğrafıyla tören alanından avukat olarak ayrılırsınız. Hadi bakalım, şimdi kaldığınız yerden icra dairesine

Not: Bu bilgilere, İstanbul Barosu, Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı’na 4982 sayılı bilgi edinme kanunu kapsamında yaptığım başvurular neticesinde ulaştım. Maalesef İstanbul Barosu’nun cevabı hala gelmedi… Ben emekli olmadan gönderirler umarım

Avukatlığın çilesini çekmek için bu kadar acele etmeyiniz.