Mesajı Okuyun
Old 13-08-2010, 11:30   #8
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Sn. Meslektaşım;

Söz konusu def'i veya ilk itirazlar olunca akla hemen bu ihtimal gelse de, uygulamada ıslah yoluyla zamanaşımı def'i ileri sürülebileceği kabul ediliyor. Esasında uygulama dediğimiz de Yargıtay uygulaması. Ancak uygulama, birkaç Yargıtay kararı hukukçuyu bağlamamalı, fikrini hapsetmemeli, doğru bildiğinden şaşırtmamalıdır. Benim de kanaatim, ıslah yoluyla zamanaşımı veya ilk itirazların ileri sürülememesi gerektiği yönünde.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA

Sayın Meslektaşlarım,

Davacısı olduğumuz bir dosyada, davalı taraf süresinde zamanaşımı def'i ileri sürmemiş, bizim de açıkça karşı çıkmamız üzerine bu defa cevap dilekçesini ıslah etmek suretiyle zamanaşımı def'i/itirazında bulunmuştu. Mahkeme, Yargıtay uygulaması da bu yönde diyerek davamızı zamanaşımı süresi geçtiği gerekçesiyle reddetmişti. Yukarıdaki mesajımı da o sıralarda yazmıştım ve kararı temyiz etmiştik.

Geldiğimiz aşamada, Yargıtay temyiz talebimizi kabul etti ve uzun sayılabilecek bir gerekçeyle ıslahla zamanaşımı def'isinin olmayacağına karar verdi. Davalı tarafın karar düzeltme talebi de reddedildi ve karar bozularak dosya mahkemesine iade edildi. Yargıtay bu konuda görüş değiştirdi diyebiliriz.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA