Mesajı Okuyun
Old 09-07-2008, 14:47   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
- 3.Duruşmaya ablam katılmazsa, hakimin tutumu ne olur? Onu sıkıntıya sokacak (polis kanalıyla mahkemeye getirme vs.) bir karar verilebilir mi?

Tanığın dinlenilmesinden vazgeçmez iseniz, ihzaren celbine karar verilecektir.

Alıntı:
- Ben de duruşmaya katılmazsam (tanıksız hakim önüne çıkmak istemiyorum) büyük olasılıkla dava düşecek. Bu durum benim için bir hak kaybına neden olur mu? Örneğin aynı gerekçeyle veya 3 yıl geçmeden tekrar dava açamamak gibi...

Duruşmaya katılmazsanız, dava müracaata bırakılır. 3 ay içinde davba yenilenmezse 'açılmamış sayılmasına' karar verilir. Hak kaybınız sözkonusu olmaz. 3 yıllık süreyi yanlış yorumlamaktasınız. Davanız esastan red edilse bile, yeni olgular nedeniyle her zaman dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Alıntı:
- 2.Duruşmada hakim, delil ve tanık sunmazsam davanın düşeceğini söylemiş idi. Tanık sunduğum halde duruşmaya katılmazsa, davanın düşürülmeden bir celse daha uzatılma olasılığı var mıdır?

Duruşmada "tanığı hazır edemediğinizi, süre verilmesi halinde bir dahaki celse hazır edeceğinizi" söylerseniz, bir celse daha ertelenebilir. Ancak anlaşıldığı kadarıyla tek tanığınız var ve o da ifade vermek istememektedir. Bu koşullar altında(Başkaca delil de yoksa), davanın lehinize bitmesi çok zor görünmektedir.

Görüldüğü üzere, tahminler ve sizin yazdıklarınıza göre bilgi verebilmekteyiz. Bu nedenle mutlaka bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.