Mesajı Okuyun
Old 07-05-2013, 17:30   #1
Av.SYağmur

Varsayılan Boşanma İlamı ile Hükmedilen Vekalet Ücretinin Müvekkil Tarafından İcra Dosyasından Tahsiline İzin Verilmemesi

Adli Yardım Görevlendirmesi ile takip ettiğim boşanma davası dosyasında , ara karar ile hükmedilen tedbir nafakasına ilişkin icra takibi başlattığım dosyaya ; kesinleşmiş boşanma ilamını ibraz ederek (nafakanın devamı, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin tahsili amacıyla) davalı borçluya İcra Emri tebliğ ettirdim. Maaş kesintisi yapılarak borç tahsili edilmeye başlandı fakat birikmiş nafaka borcu yüksek olduğu için henüz bitmedi kaldı ki aylık işleyen iştirak nafakası söz konusu.
Müvekkile boşanma ilamında yazılı olan vekalet ücretinin tarafıma ait bir alacak olduğunu ve bu meblağın dosyaya yatan maaş kesintilerinden ödenmesi gerektiğini izah ettim.Doğal olarak nafaka ihtiyacı bulunan müvekkile bir süre siz maaş kesinti bedellerini alın, durumunuzu toparladığınızda ve dilerseniz bir ay siz bir ay ben alayım şeklinde bir öneri de bulundum. Aradan sekiz ay geçtikten sonra vekalet ücretini talep ettiğimde , çocuklarının nafakasından bu parayı talep ettiğim için bir nevi vicdansızlık vs. gibi bir durumla beni itham etti. Kendisine ne dediysem durumu anlamak istemedi. İlam ile hükmedilen yasal vekalet ücreti dosya hesabına eklendi ve bu meblağ müvekkilin eline geçecek. Müvekkiller de kendilerince şu açıdan haklı görülebilirler, o ay ki nafaka alacağını avukat alacak ve nafaka alamadığı için mağdur olacak. Fakat aksi halde de Adli yardım talepçisi olduğu için zaten avukatına da vekalet ücreti ödememiş olan müvekkil ayrıca üstüne bir de vekalet ücretine hak kazanacak.
Sanırım bu aşama vekalet ücretimin tahsili için yapabileceğim hukuki bir işlem yok! Aksi fikri olan meslektaşlarımın çözüm önerilerini paylaşmasını rica ediyorum. Zira ilamda yazılı alacak kalemleri (tedbir nafakası için başlatılmış olan dosyaya sunularak) İcra Emri ile borçludan talep edildi. Dosyaya talep açarak , yasal vekalet ücretini karşılayan miktarda ki meblağın tarafıma ödenmesini (ilamda hükmedilen vekalet ücretinin avukata ait olduğuna dair gerekçe ile) talep edebilir miyim ?
Ayrıca özellikle Adli Yardım Görevi ile boşanma davası takip eden meslektaşlarım bu durumla karşılaşmamak için nasıl bir yol izliyorlar ? Bu sorunla bir daha karşılaşmamak için , kararı yalnızca yargılama giderleri ve nafakanın devamı yönünden önceden tedbir nafakası için başlattığım icra dosyasına sunup , boşanma ilamında yer alan yasal vekalet ücretim için (müvekkil adına ve vekaletini sunarak – bu konu aşağıda ki linkte tartışılmış ve meslektaşlarımız tarafından kararlar sunulmuş) ayrı bir ilamlı icra takibi mi yapmalıyım ?
Daha önce sitede bu durum meslek ahlakına aykırı olarak nitelendirilmiş (iki takip ve tekrar vekalet ücreti alacağı doğması sorunu nedeni ile) ve tartışılmıştı. Aksi halde de yaşadığım sorun söz konusu oluyor. Tartışmayı bulamadım. Cevap verecek olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.