Mesajı Okuyun
Old 27-09-2011, 15:36   #11
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sorunuzdaki kavramların açıklaması aşağıda sunulmuştur:
1- Denetim süresi: Karar tarihinden itibaren başlayıp 5 yıl sonra aynı ay ve aynı gün bitecek olan süredir.
2- Denetim süresi içinde suç işlenmesi: Suç sayılan eylemin denetim süresi içinde işlenmesidir.

Bir başka deyişle, savcının iddianamesi, hakimin kararı, kararın kesinleşmesi tarihi denetim süresi içinde olsa bile yeni bir suç işlenmiş sayılmaz; ancak ve ancak eylem tarihi denetim süresi içinde olursa yeni bir suç sayılır.

Özetle, suçun işlenme tarihi sanığın eylem tarihidir.

Sonuç: Bir kimse bir suçtan hagb kararı çıkana kadar işlediği diğer sayısız suçtan yargılandığında (koşulları varsa) hepsinden hagb kararı alabilir; hiç birinden hüküm giymez.

Fıstık gibi hukuk. Mağdurlara sabır dilerim.

Saygılarımla

Sayın Konyalı görüşünüze katılıyorum, tüm suçlardan hagb kararı verilmesine yasal bir engel yok tabiki.
Ancak hagb kararı verme koşullarından birisi de hakimin, sanığın bir daha suç işlemeyeceği hususunda kanaate varmış olmasıdır(CMK.231/6-b).Tüm koşullar gerçekleşse dahi hagb kararı verilmesinde zorunluluk bulunmayıp hakime geniş takdir hakkı tanınmıştır.Bir sürü suç işlemiş kişinin tekrar suç işlemeyeceğine kanaat getirerek tüm suçlar için hagb kararı veren hakime de ne diyelim Sanık onun parasını çalsın