Mesajı Okuyun
Old 20-01-2008, 20:07   #9
Av.Barış

Ben çağdaşlıktan söz ediyorum.Radyo dinlemek ile mp3 indirmek elbetteki aynı değildir ama sırf mp3 indirdi diye bir insanın kapısına polis dayanmamalı.Sitelere "Bu siteye erişim Mahkeme kararıyla engellenmiştir" yazısı çıkamamalı.
Çağımızın en önemli buluşlarından olan interneti 3. dünya ülkelerinde olduğu gibi denetim altına almaya çalışırsak insanları yasadışı işleri yapmaya itmiş oluruz.
4.2.2.1,4.2.2.5=>Bu rakamlar yasaklardan bıkmış bilgisayar kullanıcılarının bu yasaklar karşısında yapmış oldukları korsan çözümdür.Anlamını google'dan aratarak bulabilirsiniz.
İnsanlar internetin yasaklanmasını ya da müzük dinlediği için ceza yemek istemiyor.Fakat bizim zihniyetimiz 3.Dünya ülkelerindekilerle aynı olduğu için mp3 dinlemeyi HIRSIZLIK olarak kabu ediyor üstüne üstlük bu çağ dışı uygulamayı dahada sertleştirmeyi öneriyoruz.
Şimdi size soruyorum.TTNET'in yeni servisinde 100.000 lerce şarkıyı ücretsiz indirebiliyoruz.Yakalanan adam ben bunu ttnet'ten indiriyorum derse bunun aksini kim isbat edecek?
yada burdan indirince legal x sitesinden indirince illegal ayrımı yapılması ne derece doğru?

Bu örnekleri çoğlatmak mümkün.
Bu sorun 90'ların sonunda çığ gibi yayılan Napster isimli programın yine müzik yapımcılarının açtığı dava sonucunda kapatılmasıyla başlamıştı.DAha sonra naspter'in yerine başka programlar geldi.(AUDİOGALZXSY,WİNMX vs)
Amerikan yargısı bunun sonunun gelmeyeceğini ve her kapatılan ya da yasaklanan site,program sonrası yeni uygulamaların artarak devam etmesi üzerine artık yasaklama yönetmini kullanmamaya başladı.Nüfusunun yarısı internete kullanıcısı olan bir ülkede zaten aksini düşünmek Biraz saçma olurdu. 2008 yılında ABD'nin 2000 yılında terkettiği ve 3. Dünya ülkelerinde uygulanan yöntemleri şimdi uygulamaya başlıyoruz.Bu gidişler Türkiye'de her yıl 2-3 milyon insan soruşturma geçirecek...