Mesajı Okuyun
Old 30-06-2008, 08:32   #1
yeldakullap

Varsayılan Trafik kazalarında taksirli yaralamada uzlaşma durumunda sigorta meselesi

Merhaba arkadaşlar! bu konuyu da günlerdir araştırıyorum tam bir neticeye varamadım. Konu şu. Müvekkil yaralamalı trafik kazasında sürücü konumunda idi mağdur şikayetçi olduğu için Sulh ceza mahkemesinde düzenlenen bilirkişi raporunda müvekkil asli diğer yan tali kusurlu kabul edildi. Mağdur sigortalı olduğu için tedavi giderlerini ssk karşılamış. Benim aracı kullanan müvekkilde kaskosu var ve uzlaşma halinde karşı yana sulh ceza mahkemesinde uzlaşılacak bedelin sigortaca ödenmesini istiyor. Mağdur yan başta kabul etmemekle birlikte son celsede bizimle uzlaşmak istedi. Hatta benim büromad görüştük. kendisi emekli olmasına rağmen bir yerde işçi olarak çalışmakta iken bu kaza nedeni ile 9 ay işinden gücünden kalmış. Kendisi ayrıca bir hukuk mahkemesinde herhangi bir maddi ve manevi tazminat davası açmadı. Sigorta ile görüşüyoruz inceleyip bildirelim diyorlar ama ceza mahkemesinde uzlaşma durumunda uzlaşma bedelini sigortalar ödüyor mu? bu konuda bilgisi olan var mı? durumum çok acil çünkü karar verilmesi gerekecek ceza da biz süre talep edeceğiz( sigorta henüz cevap vermediği için) hakim süre talebimizi reddederse bir karar vermek durumundayız. sayın meslektaşlarıma yardımları için şimdiden teşekkürler
Yelda