Mesajı Okuyun
Old 07-01-2013, 17:57   #94
Av.Selim Balku

THS'de bazı forum konuları ya benim bilgisayarda görünmüyor yada ışık hızıyla tartışılıp kapanıyor, bu konu da onlardan birtanesi...

Avukatların ya da baroların arzuhalcilerle alalakalı düzenmele isteği, olsa olsa kamu düzeni veya kamunun menfaati ile alakalı olmalıdır. Arzuhalcilerin varlığı meslekten az kazanmamızı sağlamıyor bilakis mesleğin itibarını yükseltiyor kanımca...

Arzuhalcilerin yazmış olduğu dilekçeler maalesef çok kötü, yazılması gereken önemli hususları dilekçelerde belirtmedikleri için davanın uzaması veya davanın reddi büyük olası...

Bu konuda ya arzuhalciler eğitilmeli ya da arzuhalcilik mesleği kaldırılmalıdır. Aksi durumda vatandaş çok mağdur olmakta, yargı gereksiz zaman kaybetmektedir.

Avukatın daha fazla para kazanmasına arzuhalciler ya da medyatik uzmanlar (!) engel olduğunu düşünmüyorum, (medyatik uzamanlarla ilgili bir forum konusu açmayı düşündüğüm için ayrıntıya girmiyorum) bu hususta vatandaş, hukuk işinin ancak profösyenelce yapılması gerektiği hususunda bilinçlendirilmesi yeterlidir.

Son olarak, Türkiye'de, birçok dava için, avukatla çalışmanın, arzuhalci ile çalışmaktan daha az maliyetli olduğunu belirtmek isterim...

Saygılar...