Mesajı Okuyun
Old 02-05-2002, 11:16   #2
knight_law

Rahatsiz Hukuk Devleti

Sayın glossator,
Bu konuyu tartışmaya açmayı ben de düşünmekteydim, isz benden önce davrandınız. Bu konu gerçekten son zamanlarda gerek hukuksal, gerek siyasal, gerekse toplumsal platformda oldukça fazla tartışmaya neden olmaktadır. Bu konu, bizim ceza hukuku öğretim üyemiz tarafından bize ödev olarak verilmiş olup, daha önceden de benim için önemli olmakla birlikte, şimdi önemi daha da atmıştır.
Dün haberlerde, anayasa komisyonunun anılan yasayı, mahkemenin kararını adeta hiçe sayarak gene "şartlı salıverme" olarak niteleyip, "özel af" olmadığını iddia etmesi, yer verdiğiniz anayasa hükümleri göz önüne alındığında, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü adına üzücü, hatta utanç vericidir.
Sorunun bir başka boyutu ise, yasanın uygulanarak mahkumların tahliyesine devam edilmesidir.
Anayasa mahkemesi, kuruluşuna dair kanunun verdiği yetkiye dayanarak meclise 6 aylık bir süre vermiş, bu süre dolduğunda ise iptal kararı yürürlüğe girmiş, yasa hukuk aleminden silinmiştir. Artık niteliği ve adı ne olursa olsun böyle bir yasa yok hükmündedir. Olmayan bir yasaya göre işlem yapılmasını anlamak mümkün değildir ve kanımca bu uygulamalar dava konusu olursa buna izin veren, bu konuda kaynağını olmayan bir yasadan alan bir yetki kullanan kanu görevlerinin başı ağrıyacaktır, ağrımalıdır da. Kısacası, 6 aylık sürede henüz iptal edilmemiş kanuna dayanarak yapılmış tahliyelere ilişkin bir sorun olmamakla birlikte, bu sürenin sonundan itibaren yapılan tahliye işlemleri yok hükmünde olup, mahkumların derhal ceza evine gönderilmesi gerekir.