Mesajı Okuyun
Old 12-04-2003, 14:20   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Benim düşünceme göre de hukuk mesleği ''deha'' sız ve ''dahi'' siz bir meslek olarak günümüzedek gelmiştir...

Dahi insan; kuralsızdır. Kuralı çiğneyerek kural yaratır. Oysa hukuk bizatihi kurallar bütünüdür. Dahi; bir kuralı çiğneyerek yeni bir kural koyarken, iç içe geçmiş kuralların da tümden değişmesine neden olabilecektir. Bu ise, bana göre yıllar hatta asırlar boyu süzülerek özünü bulan kurallar sisteminin anlamsızlaşmasına, yok olmasına neden olabilecek bir husustur.

Kavram yaratmak, kural tesis etmek '' oldukça ekstrem ve çarpıcı da olsa'' tek bir kelime ile geçiştirilerek '' kanun'' olarak algılanacaktır.

Aslında zaman içinde bazı hukuki kavramlar ortaya çıkarılmakta, öyle ki daha öncesinde hiç düşünülmeyen veya uygulamasına rastlanmayan hukuki müeesseseler oluşturulmaktadır. Bu kuralların ortaya çıkması bazan kendiliğinden olsa bile farkında olmadan bir hukukçunun yahut hukukçu olmayan bir kişinin fiili uygulaması ile de orta çıkabilmektedir.

Factoring, akreditif gibi kavramlar uygulamaya bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Ancak bu uygulamaları ilk başlatanlar yada başlatan şahıs da neticede bir insandır. Belki bir hukukçu belki değil.

Hukuk kuralları, ihtiyaçtan ve kendiliğinden doğar. Olan, fiilen uygulanan bir şey kural haline getirilebilir. olmayan, bilinmeyen bir hukuki hüküm olamaz. Görüş, faraziye hatta tahayyül mümkündür.

İlerleyen zaman diliminde hukukçulardan da ''deha'' lara rastlayacağımızı düşünüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı:
İnsan zekâsının, insan kişiliğinin erişebileceği en yüksek kerte, dâhilik: