Mesajı Okuyun
Old 14-05-2011, 07:46   #1
MURAT ACER

Varsayılan Yaşı küçük çocuğun cinsel istismarı suçunda ; Olası kast ve hata hükümleri uygulanmalı mıdır?

Yaşı küçüğün nitelikli cinsel istismarında, mağdur ilköğretimi bitirmişve 4 ay kadar da çalıştıktan sonra sanıkla tanışıyor ve gayrı resmi evleniyorlar. Sanık ve ailesinin yaş küçüklüğünden haberi yok. Mağdurda zaten diyor ki ben yaşımın küçük olduğunu kimseye söylemedim, kimsenin bilgisi yok diyor. Sanık ve mağdur aynı yörede ikamet etmiyorlar, Mağdur ilköğretim okuluna erken kayıt yaptırmış ve yaşı büyük göstermekte ve normalde 15 yaşında bitirmesi gereken okulu 13 yaşında bitirmiş ve görünüşte yaşı en az 18 gösteriyor. Bu arada mağdur hastane doğumludur. Olayda sanık ve yardım eden konumundaki anne ve babası yönünden olayda suç kastının olmadığı ve hata hükümleri yönüyle savunma yapılacak olup yine bu suçun olası kast kapsamına sokulması mümkün olabilir mi? ,Suç neticenin gerçekleşmesine bağlı suçlardan olması cihetiyle T.C.K. hata hükümlerinin uygulanması mümkün olabilir mi? Yargıtay İçtihatlarında hiç örnek bulamadım.Başka bir önerisi olan veya savunmaya yardımcı olacak tüm meslektaşlara şimdiden teşekkürler.