Mesajı Okuyun
Old 20-10-2010, 12:11   #1
meltem2007

Varsayılan gks sözleşmesi kefalet

Konuyla ilgili tüm forum alanlarını okudum, ancak benzer bir örnek bulmadığım için yeni konu açmak zorunda kaldım.Müvekkil banka genel kredi sözleşmesi kapsamında bir arkadaşına kefil oluyor ve taşınmazı 100 bin TL limitle ipotek altına alınıyor.Sözkonusu borç asıl borçlu tarafından kapatılıyor.Müvekkil borcun ödenmiş olması sebebiyle ipoteğin fekki için bankaya müracaat ediyor.Ancak banka asıl borçlunun müvekkilin kefil olduğu kredi sözleşmesinden önce doğmuş bir başka kredi sözleşmesindeki kefilliğinden dolayı müvekkilin bu borçtan dolayı da sorumlu olduğunu dolayısıyla ipoteği fek etmeyeceğini bildiriyor.Yani müvekkil asıl borçlunun kefaletinden de kefil olarak sorumlu tutuluyor.Bunun kefil açısından son derece hakkaniyete aykırı sonuçlar doğuracağı açıktır.Menfi tesbit davası açmayı düşünüyorum ama Yargıtayın hep bankalar lehine verdiği kararları (Bir kaç karar ve HGK kararı hariç onlar da bu duruma benzer değil) okudukca sonucun olumsuz olacağına inancım arttı.Bilgisi ve bu konuda deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.Şimdiden teşekkürler..