Mesajı Okuyun
Old 12-07-2009, 01:22   #66
Academic

Alıntı:
Yazan minee.mine

Kadına toplum tarafından yüklenen rol nedir? Annelik mi? Kadın çalışan anne olduğunda toplum kadın için ne düşünüyor? Mesela siz?

Evet. Genelde sosyolojik araştırmalar da bunu destekler nitelikte veriler ortaya koyuyor. Anne ve eş olmak birincil görev olarak algılanıyor ve kadının eğitim düzeyinden bağımsız olarak annelik ve eş olmanın birincil görev olduğuna dair hala güçlü bir yönelim söz konusu.

Çalışana anneler için ise tek bir bakış söz konusu değil. Muhafazakar kesim için "çocuğunu ihmal" ama "çalışmak zorunda olduğu için çalışır" anlayışı daha baskın. Eğitim düzeyi yükseldikçe hoşgörü oranının da artığını ancak yine de birincil görevin annelik olduğuna ilişkin bakışın korunduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Zaten kadınların da büyük bir kısmı aynı şekilde düşünüyor..

Benim ne düşündüğüme gelince, çalışan bir anne ve eş olarak birincil rolümün sadece annelik olduğunu düşünmüyorum. Annelik benim oynadığım rolleriden sadece biri ve babalık rolü ile dengeli bir biçimde sorumluluğun paylaşılarak yerine getirilmesini ve kadının diğer rollerinin önünde geçmemesi gerektiğini düşünüyorum. Kadının sadece annelik görevine endekslenmesinin ve kendi yapmak istediklerini ertelemesinin eninde sonunda çocuğundan aşırı beklentilere neden olacağı için çocuğuna da olumsuz geri dönüşü olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla her şeyde denge iyidir. Çocuğunuzun yaşı ile de bağlantılı elbette. Yaşı küçük ve anneye bağımlı olduğu dönemde birincil ancak ileriki yıllarda paylaşılmış sorumlulukla kadının özgürleşmesi gerektiğini düşünüyorum..