Mesajı Okuyun
Old 16-01-2008, 13:37   #119
Atahun

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Sn.Atasagun
.................................................. .................................................. ..
Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkan yardımcısı Atilla Kaya partili iki kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla partiden uzaklaştırdı. Ancak Parti yönetimi tacizin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra Atilla Kaya'nın da aralarında bulunduğu eski isimleri partiye tekrar davet etti.

Bu durumu protesto eden 229 kadın istifa etti.

Taciz eden bir kayba uğramadı.

Çokça tanık olduğumuz taciz karşısındaki bu tutum,işyerlerinde ve hayatın her alanında genellikle bu biçimde yaşanıyor.

Kim gitsin?

Tacizci mi?

Tacize uğrayan mı?

Sayın KAYAR ; Türkiye' deki habere konu olay ile ilgili şahsi düşüncem, ya adı geçen parti yöneticisi bu nedenle partiden uzaklaştırılmamalıydı, ya da (eğer sadece bu gerekçe ile partiden uzaklaştırıldı ise) tekrar partiye davet edilmemeliydi. Anladığım kadarıyla, olay mahkemeye intikal etmemiş. Dolayısıyla parti yönetimi, fiilin hukuken kanıtlanmamış olmasını davet için yeterli görmüş olabilir. Yeterli midir? Hukuken yeterli olabilir ancak ben, etik olarak doğru bulmuyorum. Çünkü, toplumun sorunlarına çözüme soyunanların özel hayatlarına ve davranışlarına biraz daha dikkat etme zorunluluğu vardır diye düşünüyorum. Bu arada, bu fiilin olmuş olabileceğini varsayarak...

Kötü bir ihtimalle, bence olayın unutulmuş olabileceğini düşündüler. Umarım kimsenin günahını almıyorumdur. İyi bir ihtimalle, belki de iade-i itibar...

Kim gitsin ? sorunuza karşılık olarak; Bu tür olaylarda karar mekanizmasının olaya bakış açısı önemlidir diye düşünüyorum. Bu tür fiillerin kanıtlanmasının güçlüğü dikkate alındığında, diğer bir tarafdan da tacize uğradığı iddiası ile, hedef seçilen birinin kişilik ve iş hayatının bir kalemde bitirilebileceği düşünüldüğünde, oldukça adil ve dikkatli davranılması gerektiği kanaatindeyim. Her zaman, az da olsa bir "iftira ve karalama" nın da olabileceği bence düşünülmelidir. Takdir edileceği gibi, "Erkekdir, mutlaka bir şeyler yapmıştır" şeklinde bir yaklaşım adil olmaz diye düşünüyorum.

Tacize uğramış erkek varmıdır? bilmiyorum, bu tür olaylarda genelde mağdur - ki bu genelde kadındır, tek taraflı inisiyatifle kendi gider. Kalan sağlar ise...

Saygılarımla.