Mesajı Okuyun
Old 21-09-2007, 16:45   #1
Av.Havva Günaydın

Varsayılan Hükümlü eşe mahkemece vasi atanan diğer eşin itirazı

İyi günler,
Devam eden bir davam dolayısıyla meslektaşlarım hukuki bilgileri konusunda bana yardımcı olurlarsa sevinirim.
Müvekkilimin eşi adam öldürmedem dolayı ömür boyu hapis cesası nedeniyle hükümlü durumdadır. Hükümlü eş kendisine vasi talep etmiş ve akabinde Sulh Hukuk Mahkemesinde 2004 yılında dava açılmış. Mahkeme vasi olarak hemen müvekkilimi atamış. Ancak müvekkilim vasiliğe itiraz etmiş. Bunun üzerine mahkeme diğer yakınlarını teker vasiliğe atamaya başlamış ve kimse kabul etmemiş.Aynı zanmanda müvekkil Aile Mh.'de boşanma davası da açmış 2006 tarihinde. Boşanma davası ise Sulh Hk.Mh.'nin sonucunu beklemekte. Çünkü vasiliği kimse kabul etmediği için müvekkilim (itiraz etmiş olmasına rağmen) vasi görülüyor. Ve budurum yıllarca sürmüş. Ben boşanma davasına yeni vekalet koyduğum için durumu yeni vakıf oldum. Mahkemeden resen bir resmi kuruluştan vasi tayini yoluna gidilmesini talep ettim. Mahkeme hakimi nereden nasıl talep edileceğini bilmiyor. Bana yardımcı olun dedi. Açıkçası ben de bilmiyorum. Davaların yürümesi için bu konuda meslektaşlarımın yardımını bekliyorum. Ayrıca bu vasilik durumu boşanma davasını etkiler mi? Vasi davasına bakan hakim bu davanın boşanma davasını beklememesi gerektiğini söylüyor. Aile mahkemesi hakimi de beklemem gerekiyor,diyor. Teşekkürler