Mesajı Okuyun
Old 01-01-2011, 20:37   #47
detay82

Hitap şekli bir tercih meselesidir. Ancak hitapta, bilinçte ve bilinçaltında, düşünülenin ne olduğu hitap edilen cümleden önemlidir. Karşı tarafın, bu hitabı anlayış biçimi ise bunlardan çok daha önemlidir.

Hakimin avukata, avukatın da hakime göre bir üstünlüğü bulunmamaktadır.

Hakim ve savcılara "efendim" yerine, "sayın hakim/savcı, savcı/hakim-bey-hanım" şeklinde hitap edilmesinin daha nesnel ve şık olacağını düşünmekteyim. Bu şekilde hem nezaket kurallarına uyulmuş olacak, hem de iki taraf için öznel değerlendirmelerin (bilinç ve bilinçaltlarında) önüne geçilmiş olacaktır.

Şu ana kadar hiç bir hakimin, bir avukata, duymadığı bir şeyi ifade etmek anlamı dışında, hitap olarak, "efendim" gibi bir cümle sarfettiğini duymadım; Avukat Bey/Hanım ya da hiç avukat demeden "oturun", "kalkın", "ne diyorsunuz" gibi hitaplarda bulunmaktadırlar.

Görevimizi yaparken “kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı

Lafı bir anda aklıma geldi. Tabi efendim sözcüğü nezaket kurallarına göre söyleniyor ama yine de tam olarak içime sindiremiyorum.

Saygılarımla.