Mesajı Okuyun
Old 20-03-2014, 12:34   #23
jonesbo

Sevgili Meslektaşlarım,Yazılanların bir kısmına katılıyorum.Sorunun meslek etiğinde olduğunu düşünüyorum.Tüm insanlar ve hukukçular eşittir.Ancak avukatlar ile hakimler arasında statü farkı mevcuttur.Bu nedenle avrupada mesleğinde temayüz etmiş avukatlar önce savcı sonra da hakim olurlar .Statü farkı birinin diğerine saygısızlık ve nezaketsizlik etmesini gerektirmez.Zamana karşı yarış hem avukatlar ve hem de hakimler için bir zorunluluktur.Bu nedenle her iki hukukçu grubu da birçok zorluk yaşamaktadır.Bir avukat saatine ücret alsa bu kadar koşuşturmak zorunda kalmadan dosyalarına derinlemesine inceleyecektir.Aynı şey hakim için de geçerlidir.Bu ülkede dava dilekçemi tekrar ederim,önceki beyanlarımı tekrar ederim ve aleyhe olanları kabul etmiyoruz cümleleri ile avukatlık ,kabulüne ,reddine (neyin )kelimeleri ile de hakimlik yapılıyorsa kalite ,adalet ve hukukçuluk kalitesi hepimizin sorunudur.Ancak ön yargıları aşarak bir yere varabiliriz.Bazen öyle talepler duyuyorum ki acaba aynı okulu mu okuduk yada o derse herhalde ben girmedim diye düşünürken ,verdiği dilekçeyi merakle daha bir ilgi ile okuduğum meslektaşlarım da var.Yani sorun kalitede bence