Mesajı Okuyun
Old 30-04-2007, 14:22   #9
Av.Bengü BAŞAR

Alıntı:
Yazan Ahmet Yıldırım
Soruyu iki şekilde cevaplamak geremektedir.

1- Vakıf şerhinin terkini talebinde bulunuyorsanız, bu talebiniz de önemli olan konu kadastro tesbiti sırasında şerhin işlenmemiş olması ve on yıllık sürenin geçmiş olması şartı aranmaktadır.

2- Taviz bedeli ödeyerek şerhi kaldırdıysanız ve bu bedelin istirdadı için dava açacaksanız, bu durumda bedeli öderken ihtirazi kayıt koyup koymadığınız önem arz etmektedir.

Bir de kötü haber; şerhin terkini davalarına 14. HD bakarken sırf taviz bedelinin istirdadı dvalarına 3. HD bakmaktadır. Bizim bir istirdat davamızda 10yıllık süre geçtiği ve şerhin silinmesi gerektiği halde mahkeme iadesine karar verdi fakat 3. HD bozdu. Gerekçesi ise vakıflar yasasında yapılan son değişikliği geçmişe şamil kıldı. Bu kara zannımca yanlıştır ve mahkeme direnecektir. gelişmeleri ayrıca duyururum.
Merhaba size de ayrıca teşekkür ederim.ancak sanırım ben eksik bilgi verdim.Şöyle ki,sözkonusu gayrimenkule şerh 1955 yılında işlenmiş ve müvekkilimin babası burayı satın alırken bunun farkındaymış.Bu anlamda kadastro öncesinde ya da sonrasında bunun yazılmış olması ya da olmaması gibi bir durum söz konusu değil.
Burada problem şerhi işleyen vakfın niteliğinde çünkü sahih vakıflardansa taviz bedeli ödenecek ancak aksi durumda bu bedeli ödemekten kaçınılabilecek.İncelediğim yargıtay kararlarında ise bu durum hep bilirkişi marifetiyle tespit edilmiş.Söz konusu vakıf ile ilgili yargıtay kararı var mı diye kazancıya girdiğimde ise vakfın son mirasçılarının da öldüğü ve vakfa ait icareteynli taşınmazın mahlulen vakfına döndüğüne karar verilmiştir.Bu anlamda vakfın niteliğini tam olarak anlayamadım?Şöyle ki vakfın mllarının niteliği değişmekte sanırım.Çünkü kararda,VAKFIN İCARETEYNLİ TAŞINMAZI.....denilmiştir.Açıkcası yine bir çözüme ulaşamadım.Vakfın adı Sultan Mahmut Han Sani Vakfı.Sözkonusu yargıtay kararı ise -14.H.D 2005/9897 E. 2005/10465 K. 28.11.2005 TARİH
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla