Mesajı Okuyun
Old 27-08-2012, 21:16   #1
demester

Varsayılan temerrüt halinde sözleşmeden dönme şartlarını içerir protokol

merhabalar,
müvekkil karşı yana fatura kesiyor bir alımla ilgili. borçlu ödeyemeyince temerrüde düşüyor. sonra taraflar aralarında temerrüde düşülmesi nedeniyle sözleşmeden dönmeyle alakalı protokol yapıyorlar. söz konusu protokole göre,faturalara istinaden çekler alındığını belirtiyorlar ve çek dökümlerini yapıyorlar.toplam fatura bedeli 137.726.00 çeklerin bedeli 104.855.00 . bu protokolle birlikte bir de 108.355.00 iade faturası kesiyor karşı taraf.
çek ve ürün iadeleri konusunda;
108.355.00 tl olan iade faturası satıcıya teslim edilecek, vadesi gelmiş çekler ürün tesliminin ardından, vadesi gelmeyenler de vadeden itibaren 5 gün içinde bedelsiz alıcıya iade edilecek denmiş.
karşı taraf sonra ihtar çekiyor diyor ki, 2 çekin vadesi geçti onları bana iade etmediniz ben de protokolü feshediyorum tüm çekleri iade edin.

sorum şu, mal iadesi olmadığından dolayı vadesi gelse de sen bana uğradığım zarara binaen faizi öde ben de sana iade edeyim çeklerini desem olur mu?
ya da madem borçlu bana iade faturası kesmedi malları iade etmedi, ben de önceden kesilen iade faturasını ana alacaktan düşerek icraya mı koymalıyım?