Mesajı Okuyun
Old 08-09-2007, 12:06   #4
Defi-Def

Her ne kadar Dr.Şenoğlu'nun açıklamalarına kısmen katılsam da ben de 6 aylık sürenin tebliğ ile başlayacağını düşünüyorum. Siz bu süreyi esas aldığınızda hükümetin cevabının da büyük oranda Dr.Şenoğlu'nun açıklamalarına uygun düşeceği fikrindeyim. Ancak sizin süre konusundaki haklılığınızın daha baskın olacağını, özellikle uygulamadan ziyade usulün dikkate alınacağını, hatta bazı durumlarda Olcayk 'nın da belirttiği gibi acil, telafisi imkansız veya benzer özllik arzeden durumlarda sürenin veya iç hukuk yollarının tüketilmesinin elverişsiz olduğu da kabul edilmektedir.
Bunların dışında pratiğe ilişkin olarak şunu da eklemek isterim ki son dönemlerde Mahkeme eskiye oranla farklı ve şaşırtıcı kararlar verebilmekte. En son yaptığım başvurulardan birinde Mahkeme başvuruyu kabul edilemez buldu.İç hukukta çözümlenebilecek bir sorun olarak gördü.Kararın beni şaşırtan yönü ise mahkeme eski tarihlerde benzer bir kaç başvuruyu kabul edilebilir bulup ihlalin (ihlallerin)varlığına karar vermiş. Bu kunuya da özellikle dikkat etmenizi öneririm.
Saygılarımla...